8 квітня 2015 року працівники та студенти РІ КУП НАНУ стали учасниками заходу-реквієму «Трагедія Катині: історія і пам’ять»
Він був присвячений 75-річчю масового вбивства польських громадян співробітниками НКВС у Катинському лісі.
Невипадковою на заході була участь представників РІ КУП НАНУ, для яких надзвичайно важливим є курс на євроінтеграцію, який активно підтримує ректор університету Ю.Л. Бощицький. Представники трудового колективу на чолі із керуючим справами РІ КУП НАНУ В.Л. Якимчуком отримали унікальну можливість почути виступи Генерального консула Республіки Польща в Луцьку пані Беати Бживчи, викладача Інституту міжнародних відносин і регіональної політики державної Східноєвропейської школи у м. Перемишль Томаша Оліяжа, голови товариства польської культури ім. Реймонта на Рівненщині Владислава Багінського, старшого наукового співробітника Рівненського обласного краєзнавчого музею Валентини Данілічевої, к.і.н., доцента, завідувача кафедри історії України Рівненського міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. С. Дем’янчука Андрія Жив’юка та інших дослідників, які представили маловідомі факти масового винищення поляків на Рівненщині упродовж 1939-41 років. Присутніх також привітали голова Рівненської обласної ради Михайло Кирилов та заступник голови Рівненської ОДА Олександр Савчук.
Рівненський інститут КУП НПАНУ представили к.держ. упр., доцент кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін Л.Х. Тихончук, к.п.н., доцент кафедри гуманітарних дисциплін Т.О. Артерчук, інспектор з виховної та методичної роботи Л.В. Євчук, члени студентського активу Микола Марцинкевич, Олександр Буско разом із головою студентського парламенту Анною Кравченко.
У рамках заходу під керівництвом очільників релігійних громад Рівненщини прозвучала молитва за убієнних безбожниками поляків та українців. Учасники заходу підкреслили, що вбивство польських громадян було здійснене загонами НКВС на підставі рішення Політбюро ЦК ВКП (б) від 5 березня 1940 року. За даними архівних документів, навесні 1940 року в лісі поблизу Катині розстріляли двадцять одну тисячу вісімсот п’ятдесят сім польських полонених. Вперше страшну новину про масове поховання світ почув у 1943 році від представників Німеччини, війська яких в цей період окупували ці території в ході наступу на СРСР.
У цьому контексті доречно згадати ще одну трагедію, яка сталася 5 років тому 10 квітня 2010 року – потерпів катастрофу літак урядового авіазагону Польщі Ту-154, який прямував з Варшави до Смоленська для участі в меморіальних заходах у зв’язку з 70-річчям катинського розстрілу польських військовополонених. На борту лайнера перебувала офіційна польська делегація на чолі з президентом країни Лехом Качинським (усього 96 осіб).
Як відзначив пан доктор Т.Оліяж, саме зараз українсько-польські стосунків розвиваються гармонійно. Символічним є той момент, що в очах поляків Україна таки стала на ноги і готова до діалогу. «Храни нас, Боже, від політизації історії, а також від історичної амнезії», – сказав польський гість.