Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

9-10 червня 2009 року участь КУП НАН України в роботі Міжнародного наукового семінару з питань інтелектуальної власності

9 Червня, 2009

9-10 червня 2009 року у конференц-залі Українського інституту промислової власності проходив міжнародний семінар на тему «Управління інтелектуальною власністю у вищих навчальних закладах та науково дослідних установах, управління інноваціями на ранніх стадіях у країнах з перехідною економікою». Цей плановий захід проходив за ініціативи та підтримки Всесвітньої організації інтелектуальної власності (Женева, Швейцарія) та Державного департаменту інтелектуальної власності МОН України.

В семінарі брали участь більш ніж 90 представників з різних країн світу, які працюють у напрямку інтелектуальної власності. Зокрема, це такі відомі постаті в сфері інтелектуальної власності, як Михайло Ігнатов – представник Євразійського патентного відомства; Мерчант Рон- експерт з інтелектуальної власності у Великобританії; Мессер Хагіт – директор Об’єднаного університету Ізраіля; Молнар Іштван – патентний повірений з Угорщини; Микола Паладій – голова державного департаменту інтелектуальної Власності; Олександр Пічкур – завідувач сектору трансферу і технологій Управління інвестиційної і інноваційної політики при Кабінеті Міністрів України; Міхал Свантнер – директор відділу з питань співробітництва з деякими країнами Європи та Азії; Рукай Аріян – голова патентного відомства Албанії та інші.

Робоча делегація учасників від Київського університету права НАН України складалась з ректора професора Ю. Бошицького, проректора з наукової роботи, доцента КУП НАН України к.ю.н. О. Чернецької і викладача кафедри цивільного та трудового права, сектор інтелектуальної власності університету А. Нерсесяна.

Особлива увага приділялась таким питанням, як: проблеми дослідження і управління інтелектуальною власністю у вищих навчальних закладах та науково-дослідних установах, питання трансферу технологій у країнах з перехідною економікою, роль національної системи інтелектуальної власності в реалізації наукових досліджень ВНЗ, роль відомств інтелектуальної власності у просуванні інновацій та багато інших актуальних проблем. Міхал Свантер від імені ВОІВ наголосив на необхідності постійного обміну науковим досвідом, на сприянні більш широкому використанню інтелектуальної власності малими і середніми підприємствами країн, а також на необхідності постійно співпрацювати з Національною академією наук і галузевими академіями у напрямку активізації використання і захисту прав інтелектуальної власності вченими і дослідниками у різних країнах.

Заступник міністра освіти і науки України Максим Стріха привітав усіх учасників міжнародого семінару і підкреслив особливу важливість таких представницьких зустрічей, під час яких можна обмінятися досягненнями, обговорити проблеми у сфері інтелектуальної власності та визначити шляхи співробітництва.

У своєму виступі Максим Стріха наголосив на тому, що навчання методам управління правами інтелектуальної власності є на цей час однією із найважливіших складових, необхідних для ефективного функціонування, розвитку і підвищення конкурентоздатності науки в сучасних умовах ринкових відносин.

З привітальним словом також виступив голова Державного департаменту інтелектуальної власності Микола Паладій, який висловив щиру подяку ВОІВ за постійну підтримку, спрямовану на розвиток і удосконалення державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні.

У перший день роботи з доповідями на семінарі виступили експерт з інтелектуальної власності Рон Мерчант (Великобританія), патентний повірений, управляючий директор компанії «Біополіс інноваційні послуги» Іштван Молнар (Угорщина), представник Роспатенту Анжела Кусь та заступник голови Держдепартаменту інтелектуальної власності Володимир Дмитришин.

З доповідями на семінарі виступили: директор відділу з питань співробітництва з деякими країнами Європи та Азії Всесвітньої організації інтелектуальної власності Міхал Свантнер, заступник генерального директора Національного центру інтелектуальної власності «Sakpatenti» Іраклі Хирцідзе (Грузія), головний спеціаліст Агентства інтелектуальної власності Араяк Бабаян (Вірменія), представник Республіканського центру трансферу технології Олександр Успенський (Білорусь), голова Контактного центру із трансферу технологій Ренарс Реклайтіс (Латвія), експерт з інтелектуальної власності Рон Мерчант (Великобританія) та інші.

Під час робочих засідань семінару відбулися дискусії з актуальних питань порядку денного, під час яких вітчизняні та закордоні фахівці, представники вищих навчальних закладів і науково-дослідних інститутів поділилися власним досвідом.

Думки зарубіжних учасників про семінар

Міхал Свантнер (ВОІВ, Швейцарія):

Наш семінар в столиці України присвячений, зокрема, питанням інновацій та трансферу технологій, що є дуже важливим фактором економічного прогресу будь-якої країни як в аспекті внутрішнього розвитку економіки, так і на міжнародному ринку технологій, іншої інтелектуальної власності. Трансфер технологій є необхідною та достатньою умовою розвитку ринкових відносин в сучасних країнах з перехідною економікою і стрімкий перехід до такої форми роботи на ринку інтелектуальної власності надзвичайно важливий для України з її євроінтеграційними прагненнями.

Уряд України, патентне відомство дуже серйозно поставилися до організації даного заходу. Важливо, що на семінарі присутні експерти з Європи, з країн Балтики, Кавказу, Центральної Азії. Обмін досвідом дуже важливий, і не тільки для України, але й для представників різних країн. З огляду на програму семінару, виступи, хід обговорення питань, які виникали у процесі роботи, ми можемо бути задоволені результатами. Але наша діяльність на цьому не завершена, оскільки порушуються нові питання в цій сфері.

Від імені Всесвітньої організації інтелектуальної власності я хочу запевнити, що ми й надалі приділятимемо увагу детальній розробці методології обміну практичним досвідом у галузі інновацій, трансферу технологій з метою сприяння економічному розвитку країн з перехідною економікою.

Іраклі Хирцідзе (Грузія):


На представницькому форумі в патентному відомстві України обговорювалися питання комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності, а також методології їх оцінки. Ці питання наразі є надзвичайно актуальними в умовах всесвітньої економічної кризи, тому ми з великим задоволенням взяли участь у надзвичайно фахових дискусіях з колегами з різних европейських країн. Також дуже хочу подякувати організаторам за гарний прийом та за гостинність, побажати усім учасникам семінару процвітання і подальших успіхів.

Рон Мерчант (Великобританія):


Брати участь у семінарі такого високого рівня для мене є великою честю, адже на ньому присутні визначні фахівці у сфері інтелектуальної власності, дуже відомі люди. Представники з різних країн світу зібралися тут, щоб обмінятися своїми знаннями та багаторічним досвідом. Такі зустрічі дуже корисні для подальшої ефективної співпраці. Щиро дякую українській стороні за гостинність та високий рівень організації семінару!

Олександр Успенський (Білорусь):

Подібні заходи потрібно проводити якомога частіше. Ми обговорювали питання, які є актуальними для багатьох країн світу.

Під час семінару