Бібліотека РІ КУП НАНУ провела цикл заходів по вшануванню ліквідаторів аварії на ЧАЕС
14 грудня 2015 року з’явився Указ Президента України № 702/2015 «Про заходи у зв’язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи», яким Петро Порошенко оголосив 2016-й рік роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи.
26 квітня 2016 року оголошено Днем національної жалоби. По всій Україні проходять заходи по вшануванню пам’яті загиблих та постраждалих від трагедії. Бібліотека РІ КУП НАН України , долучившись до них, підготувала інформацію, яка висвітлює головні події, причини та наслідки Чорнобильського вибуху. Матеріали розміщені на стенді «Бібліотечно- бібліографічний калейдоскоп».
Окремим заходом стала тематична година «Гіркий трунок Чорнобиля», що пройшла в стінах Рівненської обласної бібліотеки для молоді. Представники студентського парламенту та адміністрації інституту взяли участь в обговоренні сучасного стану екологічних наслідків катастрофи. Зокрема, зав. бібліотеки РІ КУП НАНУ, зосередила увагу присутніх на найболючішій темі Рівненської області- бурштиновидобуванні, яке вкрай негативно впливає на навколишнє середовище. Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський та Сарненський — це ті райони Рівненщини, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Орієнтовно 100 тисяч дітей з цих районів возили на місяць в санаторії Криму, Закарпаття, Тернополя, Польщі. Ці діти, так би мовити, мігрували, їх «ховали» від радіації За тридцять років радіонукліди цезій і стронцій, які були на ґрунті, з роками поступово опускалися приблизно на 10—15 метрів нижче кореневої системи кущів, грибів і ягідників. І тепер ці діти, яких «ховали» свого часу від радіації, копають бурштин. Відповідно і цезій, і стронцій вони знову викопують назовні й живуть у цьому радіоактивному середовищі. Наслідки такого забруднення надзвичайно жахливі. Радіонукліди локалізуються у щитовидній залозі, кістковій системі людини, впливають на генетику. У людей, що копають бурштин, відбувається хронічне опромінення організму, яке призводить до онкологічних захворювань.
Наслідки Чорнобильської трагедії страшні: смерті, хвороби, безлюдна пустеля навколо станції. Про те, що сталось, не можна забувати. Лише пам’ять і вдячність тих, хто живе на обпаленій радіацією землі, може бути хоч якоюсь винагородою тим, хто поклав на цей «атомний вівтар» своє здоров’я та життя.