Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Бібліотека РІ КУП НАНУ провела цикл заходів по вшануванню ліквідаторів аварії на ЧАЕС

25 Квітня, 2016

     14 грудня 2015 року з’явився Указ Президента України  № 702/2015 «Про заходи у зв’язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи», яким Петро Порошенко оголосив 2016-й рік роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи.
     26 квітня 2016 року оголошено Днем національної жалоби. По всій Україні проходять заходи по вшануванню пам’яті загиблих та постраждалих від трагедії. Бібліотека РІ КУП НАН України , долучившись до них, підготувала інформацію, яка висвітлює головні події, причини та наслідки Чорнобильського вибуху. Матеріали розміщені на стенді «Бібліотечно- бібліографічний калейдоскоп».

     Окремим заходом стала тематична година «Гіркий трунок Чорнобиля», що пройшла в стінах Рівненської обласної бібліотеки для молоді. Представники студентського парламенту та адміністрації інституту взяли участь в обговоренні сучасного стану екологічних наслідків катастрофи. Зокрема, зав. бібліотеки РІ КУП НАНУ, зосередила увагу присутніх на найболючішій темі Рівненської області- бурштиновидобуванні, яке вкрай негативно впливає на навколишнє середовище. Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський та Сарненський — це ті райони Рівненщини, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Орієнтовно 100 тисяч дітей з цих районів возили на місяць в санаторії Криму, Закарпаття, Тернополя, Польщі. Ці діти, так би мовити, мігрували, їх «ховали» від радіації За тридцять років радіонукліди цезій і стронцій, які були на ґрунті, з роками поступово опускалися приблизно на 10—15 метрів нижче кореневої системи кущів, грибів і ягідників. І тепер ці діти, яких «ховали» свого часу від радіації, копають бурштин. Відповідно і цезій, і стронцій вони знову викопують назовні й живуть у цьому радіоактивному середовищі.  Наслідки такого забруднення надзвичайно жахливі. Радіонукліди локалізуються у щитовидній залозі, кістковій системі людини, впливають на генетику. У людей, що копають бурштин, відбувається хронічне опромінення організму, яке призводить до онкологічних захворювань.

     Наслідки Чорнобильської трагедії страшні: смерті, хвороби, безлюдна пустеля навколо станції. Про те, що сталось, не можна забувати. Лише пам’ять і вдячність тих, хто живе на обпаленій радіацією землі, може бути хоч якоюсь винагородою тим, хто поклав на цей «атомний вівтар» своє здоров’я та життя.