Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

До уваги абітурієнтів! Орієнтовний перелік питань для фахового вступного випробування з юридичних дисциплін за напрямом підготовки „Правознавство”

6 Липня, 2011

П Р О Г Р А М А
фахового вступного випробування з юридичних дисциплін
для абітурієнтів, які мають диплом молодшого спеціаліста за напрямом підготовки „Правознавство”

     
Розділ І.       Основи теорії держави і права.   
     
Розділ ІІ.      Конституційне право
     
Розділ III.    Цивільне, житлове та сімейне право
    Розділ IV.    Трудове право
    Розділ V.      Екологічне та земельне право
    Розділ VI.    Адміністративне право
    Розділ VII.   Кримінальне право

     Фахове вступне випробування проводиться у формі тестування з галузевих дисциплін: конституційного права, адміністративного права, цивільного права, земельного та екологічного права, житлового права, сімейного права, кримінального права, а також основ теорії держави і права.

Розділ І. Основи теорії держави і права.   

           
Виникнення держави.  Основні  теорії походження держави і права. Поняття й ознаки держави. Поняття функцій держави. Внутрішні й зовнішні функції держави. Класифікація держав за їхньою формою (форми правління, форми державного устрою, політичні режими).
      Поняття й ознаки права. Поняття та види соціальних норм.  Право – особливий вид – соціальних норм.  Єдність та відмінність права і моралі. Джерела (форми права). Поняття і структура правовідносин. Поняття юридичних фактів та їх види.
        Поняття про законодавство. Конституції, закони і підзаконні акти. Дія нормативно-правових актів в часі, просторі, відносно кола осіб.
      Поняття системи права. Поділ права на галузі, правові інститути та правові норми. Загальна характеристика основних галузей права України. Мета і форми систематизації нормативно-правових актів.
        Загальне поняття про  громадянське  суспільство.  Поняття й  основні  ознаки правової держави.
    Поняття, причини і види правопорушень. Поняття і види юридичної відповідальності. Підстави і цілі юридичної відповідальності.

Розділ ІІ. Конституційне право

        Конституція України – Основний Закон держави. Конституційна форма правління, державного устрою й політичного режиму України. Державна символіка України. Державна мова в Україні. Конституційний статус мов національних меншин.
Поняття громадянства України. Принципи громадянства України. Єдність і відмінність понять „людина”, „особа”, „громадянин”. Набуття громадянства України. Припинення громадянства України.
Конституційні права та свободи людини і громадянина. Конституційні обов’язки людини та громадянина. Сучасні міжнародно-правові стандарти в галузі прав людини. Поняття та система гарантій прав та свобод людини і громадянина в Україні.
Форми здійснення народного суверенітету. Безпосередня й представницька демократія. Поняття і вили референдумів в Україні. Конституційне регулювання проведення референдумів в Україні. Поняття та принципи виборчого права. Основні типи виборчих систем.
           Конституційний принцип поділу державної влади. Система державних органів за Конституцією України.
Верховна Рада України: склад, організаційно-правові форми діяльності, повноваження.
Конституційно-правовий статус Президента України. Кабінет Міністрів України: склад, порядок формування, повноваження. Місцеві органи виконавчої влади.
       Поняття місцевого самоврядування. Основні принципи місцевого самоврядування. Поняття та джерела муніципального права України. Система, органи місцевого самоврядування в Україні.
     Конституційні засади судочинства. Конституційний Суд України. Система судів загальної юрисдикції за Конституцією України. Система судових органів України у перехідний період.

Розділ III. Цивільне, житлове та сімейне право

        Поняття і загальна характеристика цивільної правоздатності і цивільної дієздатності громадян. Суб’єкти та об’єкти цивільно-правових відносин. Цивільно-правові відносини, їх  виникнення, зміна та припинення. Поняття та ознаки юридичної особи.
Поняття та форми власності в Україні. Суб’єкти права власності та захист їх прав. Поняття та види цивільно-правових договорів. Поняття і характеристика договору купівлі-продажу. Договір міни. Поняття і характеристика договору майнового найму (оренди). Договір позики. Договір дарування.
    Спадкування за цивільним правом. Спадкування за законом. Поняття заповіту, спадкування за заповітом. Право на обов’язкову частку спадщини.
Цивільно-правова відповідальність: поняття, види, форми.
      Право громадян на житло і форми його реалізації. Договір найму житлового приміщення. Права і обов’язки наймача. Правове регулювання приватизації державного житлового фонду.
       Поняття шлюбу, умови і порядок його укладення. Шлюбний договір. Підстави і порядок розірвання шлюбу. Визнання шлюбу недійсним. Майнові права подружжя. Взаємні права і обов’язки батьків та дітей. Позбавлення батьківських прав. Опіка і піклування. Усиновлення. Аліментні зобов’язання подружжя.

Розділ IV.     Трудове право

        Поняття, сторони та зміст трудового договору. Контракт – особлива форма трудового договору. Умови та порядок прийняття на роботу. Особливості прийняття на роботу неповнолітніх. Порядок припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.
     Робочий час і його види. Скорочений та неповний робочий час. Поняття і види часу відпочинку. Робочий час і час відпочинку неповнолітніх. Характеристика відпусток.
      Трудова дисципліна. Правила внутрішнього трудового розпорядку. Види дисциплінарних стягнень. Порядок накладення і зняття дисциплінарних стягнень. Матеріальна відповідальність працівників за шкоду, заподіяну з їх вини підприємству. Порядок розгляду індивідуальних трудових спорів. Колективний договір. Надурочні роботи. Охорона праці.

Розділ V.       Екологічне та земельне право

     Загальна характеристика законодавства, про охорону навколишнього природного середовища. Екологічні права та обов’язки громадян. Права та обов’язки власників природних ресурсів і природокористувачів. Червона книга.
Право власності на землю. Право землекористування та його види. Оренда землі. Порядок вирішення земельних спорів. Правові засади плати за землю.

Розділ VI.     Адміністративне право

      Система органів виконавчої влади. Поняття, види та компетенція органів виконавчої влади. Контроль і нагляд у державному управлінні. Державна служба в Україні. Адміністративно-правові режими. Кодекс адміністративного судочинства.
     Поняття та ознаки адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення. Види адміністративних стягнень. Поняття адміністративної відповідальності. Адміністративна відповідальність неповнолітніх. Порядок накладення і зняття адміністративних стягнень.

Розділ VII. Кримінальне право

     Поняття і ознаки злочину. Склад злочину. Стадії вчинення злочину. Співучасть у вчиненні злочину. Види кримінальних покарань. Поняття неосудності. Кримінальна відповідальність неповнолітніх. Звільнення від кримінальної відповідальності і покарання. Обставини, що пом’якшують та обтяжують відповідальність.