«ФЕНОМЕН ПЕТРА КАЛНИШЕВСЬКОГО ЯК ПОЛКОВОДЦЯ І ДЕРЖАВОТВОРЦЯ»
31 жовтня 2023 року в Рівненському інститутуті КУП НАН України відбувся круглий стіл «Феномен Петра Калнишевського як полководця і державотворця» в рамках заходів, приурочених 220-им роковинам смерті кошового отамана Петра Калнишевського, організованих спільно із Рівненським обласним та міським товариствами «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Рівненською єпархією Православної церкви України.
Захід розпочався з молебня за Україну в капличці Петра Могили інституту за участі священників Духовної семінарії. Модерувала круглий стіл голова Рівненського міського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Катерина Сичик.
Бандурист, головний спеціаліст управління культури й туризму Рівненської ОВА, член Національної спілки кобзарів України Назарій Волощук виконав історичну народну пісню «Ой полети, галко» про козаків запорізьких.
Ректор духовної семінарії, протоієрей Віталій Лотоцький у своєму виступі розповів про церковно-адміністративний устрій доби Петра Калнишевського.
Завідувач кафедри спеціальних юридичних дисциплін Рівненського інституту Київського університету права НАН України, к.ю.н., доцент Віктор Ткачук у своєму виступі зробив спробу розглянути історичну постать Петра Калнишевського в контексті формування української традиції державотворення. Віктор Ткачук акцентував увагу присутніх на зусиллях Петра Калнишевського щодо забезпечення економічної незалежності Війська Запорозького від Російської імперії шляхом утвердження прогресивних форми господарювання – зимівників, як багатогалузевих господарств фермерського типу, що на той час було новим економічним мисленням та сприяло формуванню вітчизняної хліборобської культури і збагачення Запорозької Січі (Нової Січі). Більше того, ефективність форм господарювання здійснювалася за рахунок розвитку індивідуальних господарств, внутрішньої, зовнішньої торгівлі та використання вільнонайманої праці, що було абсолютною протилежністю господарській системі Російської імперії.
Про кінець епохи Гетьманщини та ліквідацію козацтва у XVIII столітті розповів у своєму виступі Петро Кралюк, доктор філософії, професор, голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія». Студента 4 курсу Рівненської духовної семінарії доповів про соловецький період у житті Петра Калнишевського.
Старший науковий співробітник відділу історії Рівненського обласного краєзнавчого музею виступив із доповіддю про історичне значення постаті Петра Калнишевського у контексті сучасності. Він розповів про неоціненну роль самопожертви останнього кошового отамана як прикладу боротьби за майбутнє нації для нас сьогодні. Про цинізм ворожої пропаганди, котра нині намагається поставити пам’ять про українського мученика на службу власним імперським амбіціям. Про пам’ятні місця – музеї, храми, пам’ятники, які сьогодні може відвідати кожен, аби віддати данину пошани Петру Калнишевському – незламному герою минувшими, важливому прикладу для українців у наш непростий час.
Виступи промовців викликали жваву дискусію учасників круглого столу про неординарну постать Гетьманщини.
Насамкінець директор Рівненського інституту КУП НАН України Іван Вєтров подякував учасникам круглого столу за участь та активну громадянську позицію, адже кошовий отаман Запорозької Січі П. Калнишевський залишив помітний слід у вітчизняній історії, його життя переплелося з долею українського народу та уособлює окремий період національної історії. Наукове та неупереджене вивчення подій і явищ минулого сприятиме кращому розумінню сучасності майбутнім юристам.