Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

КУП НАНУ провів круглий стіл на тему «Дотримання прав людини як фактор авторитету та стабільності держави»

8 Грудня, 2010

      8 грудня 2010 року у Київському університеті права НАН України відбувся круглий стіл на тему «Дотримання прав людини як фактор авторитету та стабільності держави», присвячений 62-й річниці прийняття Загальної декларації прав людини. Обговорення відбулося за наступними напрямками:
1.Права людини в історії політико-правової думки;

2. Проблеми забезпечення прав і свобод особистості в інформаційному суспільстві;

3. Діяльність органів внутрішніх справ у сфері захисту прав людини;

4. Правомірне обмеження прав людини та національні інтереси держави (позитивна дискримінація);

5. Міграційні процеси та захист прав людини;

6. Захист прав людини в рамках міжнародних міжурядових організацій;

7. Реалізація права на освіту: проблеми та перспективи вдосконалення.
      
Круглий стіл було проведено з метою привернути увагу до даної проблематики урядовців, парламентарів, усіх хто причетний до прийняття рішень щодо формування та реалізації політики протидії порушень прав людини.
      
Дана подія була організована відділенням міжнародного права та кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства. Присутніми на круглому столі були також зав. відділення міжнародного права Дей М.О., Глух М.В. – проректор з навчально-методичної роботи; Чернецька О.В. – проректор з наукової роботи; Левківська Г.П. – проректор з гуманітарної освіти та виховної роботи; Нипорко Ю.І. – заст. зав. кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства; Мацко А.С. – професор Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі. Під час проведення круглого столу з доповідями виступили студенти КУП НАН України, КНЕУ ім.В.Гетьмана, Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі, а також учениця спеціалізованої гімназії №167.


      
Загалом тематика круглого столу є напрочуд актуальною, оскільки порушення прав людини є виразкою на тілі світового співтовариства. Було відмічено, що стосовно прав людини у світі простежується декілька тенденцій. Перша – та, що дедалі більше стає країн, уряди яких жорсткіше контролюють і обмежують діяльність неурядових громадських організацій. Друга тенденція виявилася останніми роками, а саме: у низці країн Західної півкулі права людини порушують не лише самі уряди, а й також озброєні угруповання, що протистоять урядам. Посилаючись на інтереси національної безпеки, уряди багатьох країн впроваджують драконівські обмеження на громадську діяльність. Третя тенденція: правозахисники і урядові інституції широко використовують Інтернет, але уряди усвідомили, що Інтернет – не лише засіб комунікації, він може служити потужним знаряддям пропаганди й впливу на громадську думку, отож вони і намагаються контролювати кібер-простір.
В ході обговорення учасники круглого столу ще раз дійшли висновку, що подібні проблеми стосуються не окремих країн чи виключно країн, що мають невисокий рівень розвитку, а й країн, що посідають найвищі щаблі у рейтингах за економічним розвитком та рівнем соціальної захищеності населення.


      
За результатами обговорення, студенти КУП НАН України зазначили, що до найжахливіших проблем з порушення прав людини, можна віднести неможливість довести своє право в суді. Наявність серйозних проблем у національній судовій системі підтверджує і Європейський суд з прав людини, який ухвалив вже 500 рішень, по суті, за заявами проти України. У майже 90 відсотків випадків констатовано порушення статті шостої Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод щодо права на справедливий судовий розгляд.


      
Потрібне комплексне, системне реформування судової системи. Необхідно внести зміни до Конституції України щодо обрання суддів зрештою народом України на конкретний термін. І прийняти новий Кримінально-процесуальний кодекс, а також закон про безоплатну правову допомогу, який ухвалений вже в першому читанні Верховної Ради. Крім того, прийняти нову редакцію закону про адвокатуру, а на виконання Рекомендацій Комітету Міністрів ради Європи прийняти закон про медіацію, тобто примирення, який би врегулював досудове вирішення спорів і, кінець кінців, запровадити ювенальні суди в першу чергу для захисту прав дитини.


В.о завідувача відділення Міжнародного права

Дей Марина Олександрівна