Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Майстер-клас «Судовий нагляд у сфері порівняльного права» учасникам І Міжнародної зимової школи з прав людини провів декан юридичного факультету Болонського університету професор Лука Меззетті

28 Лютого, 2019

      
Виступ відомого дослідника права, який прибув у Рівне на запрошення ректора КУП НАНУ Юрія Бошицького, став органічною складовою інтенсивного тижневого  навчального курсу,  присвяченого  питанням міжнародних і європейських стандартів у сфері захисту прав людини, свободи слова та свободи інформації.
        
Лука  Меззетті послідовно розкрив  зміст поняття порівняльного правознавства, що включає все розмаїття права в його геоправовому аспекті і має міждисциплінарний комплексний характер. Промовець зауважив, що у сучасній юридичній літературі для позначення поняття «порівняльне правознавство» використовуються різні терміни: порівняльне право, компаративістика, юридична  компаративістика, порівняльна юриспруденція та ін. У Франції і Німеччині дослідники віддають перевагу терміну «порівняння права» або «порівняльне право»; у країнах Латинської Америки ‒ «порівняльне законодавство»; в Україні і в інших пострадянських державах «порівняльне правознавство»; в США ‒ «порівняльна юриспруденція», «порівняльне правознавство», «порівняльне право».

dsc_4851.jpg

 
 
dsc_4842.jpg

 
 
 dsc_4854.jpg


      
Промовець детально зупинився на проблемі судового нагляду, що передбачає діяльність судової влади з перевірки законності дій і рішень всіх гілок державної влади, тобто  судовий контроль за конституційністю законів. Лука  Меззетті підкреслив, що залежно від національного законодавства сфера дії судового нагляду в різних країнах може помітно відрізнятися. Право судового нагляду (наприклад, у США – це право Верховного Суду США перевіряти конституційність законів та дій інших двох гілок влади) прописане у Конституції. Адже Конституція і конституційні закони займають верхній щабель ієрархічної системи джерел законодавства і їх норми мають особливий статус, що виражається у встановленні більшістю держав інституту судового контролю за конституційністю всього законодавства. Так, Конституція ФРН 1949 p. закріплює основи державного і суспільного ладу, конституційного права, свободи і обов’язки громадян ФРН, форму правління (республіку) і форму державного устрою (федерацію), структуру державних органів і порядок їх формування, ієрархію нормативно-правових актів, що видаються на її основі та на виконання основних вимог і поло¬жень, що містяться в Конституції ФРН. «Законодавство пов’язане конституційним ладом, виконавча влада і правосуддя — законом і правом». У романо-германській правовій сім’ї, окрім конституції і кон¬ституційних законів, розрізняють звичайні закони, які мають свої різновиди. У Франції, на відміну від інших держав, виділяються також у конституційному порядку програмні закони, що визна¬чають цілі економічної і політичної діяльності держави. В Іспанії виділяються органічні закони, що регулюють питання, пов’язані з основними правами і свободами людини, а також основами виборчої системи, що передбачені Конституцією Іспанії. В Італії виділяються спеціальні закони, які доповнюють існуючі кодекси, які регулюють різні сфери суспільних відносин.
        У цьому контексті постало питання про вирішення проблеми судового нагляду в Україні, що викликало бурхливу  дискусію серед учасників школи. Вона спонукала до глибших роздумів над проблемами конституціалізму та реформування судової системи.

dsc_4857.jpg

 dsc_4871.jpg
dsc_4874.jpg


       Учасникам заходу була запропонована цікава екскурсійна програма у Дубенський замок та Тараканівський форт ‒ два оплоти легендарної Волинської землі. Прикметно, що    Дубенський замок свого часу був одним із найбагатших у Європі і ховав у своїх неприступних стінах та потаємних підвалах величезні скарби ‒ родинні надбання князів Острозьких, що передавалися у спадок та дарувалися після укладання шлюбів. Вони приваблювали татар і козаків, та ніхто так і не зміг завоювати фортецю. За довгі століття вона ні разу не була взята штурмом. Тараканівський форт був побудований для захисту залізничної лінії  Львів ‒ Київ.

 dsc_4889.jpg
 
 
 
 
 
 
 dsc_4904.jpg


         На думку директора РІ КУП НАНУ Володимира Якимчука, котрий постійно супроводжує почесних гостей, Школа однозначно сприятиме підвищенню правової кваліфікації та культурної компетентності її учасників.