Участь представників КУП НАНУ в роботі Міжнародного круглого столу «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї»
Ректор КУП НАНУ, професор Юрій Бошицький та проректор з наукової роботи, професор Іван Кайло взяли участь в роботі Міжнародного круглого столу «Еколого-правові, науково-освітні та транскордонні аспекти впровадження Карпатської конвенції та Протоколів до неї», який відбувся 3-4 жовтня 2024 року в м. Рахові.
Засідання відбувалось в змішаному режимі: онлайн, офлайн. Більше 50 науковців з різних країн, працівників державних структур, громадських і політичних діячів взяли участь у заході.
Ректор Юрій Бошицький (онлайн) від імені Київського університету права Національної академії наук України та від себе особисто звернувся з вітальним словом до учасників заходу. Юрій Ладиславович у своїй доповіді наголосив на важливості піднесення будь яких трагічних наслідків російсько-української війни на міжнародний рівень, оскільки великомасштабна війна є проблемою не лише для однієї країни. «Руйнація лісового фонду Карпат – це екологічна катастрофа, – сказав ректор, – а умисне знищення екосистеми під час війни – це екоцид». «Великомасштабна шкода, яку принесла розпочата агресором війна, та її вплив відчувається на всій території України, більше ніж 20% з якої є природоохоронними територіями, що стали об’єктом воєнних дій. З безлічі злочинів, скоєних Росією проти України сьогодні ми виділяємо зокрема ті, які матимуть далекосяжні наслідки, що вплинуть на кілька поколінь, як у межах самої країни, так і за її межами», – сказав Юрій Ладиславович.
Професор Іван Кайло був присутній на заході в м. Рахові. У своїй доповіді він говорив про те, якими небезпечними для всієї міжнародної спільноти є правопорушення проти довкілля. Через ці негативні явища громадяни України втрачають екосистемні послуги, що надаються лісами, або недоотримують їх.
В Україні триває формування компенсаційного механізму, покликаного забезпечити відшкодування екологічної шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Ефективний компенсаційний механізм (міжнародний реєстр збитків, комісія з розгляду заяв та компенсаційний фонд) є передумовою та гарантією відшкодування шкоди, заподіяної лісовому фонду України у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації. Держава-агресор повинна повністю компенсувати заподіяну українському довкіллю шкоду, значну частину якої становить шкода, заподіяна лісовому фонду.
Також у конференції взяли участь Гамор Федір Дмитрович, керівник Карпатського біосферного заповідника, академік Української екологічної академії наук, доктор біологічних наук, професор; Піхлер Вільям, професор, доктор, декан факультету лісового господарства Зволенського технічного університету (Словаччина); Шутяк Софія Володимирівна, заступниця голови Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права Національної асоціації адвокатів України, старша проєктна менеджерка реформи управління відходів Команди підтримки відновлення та реформи при Міндовкіллі; Кагало Олександр Олександрович, завідуючий відділом охорони природних екосистем Інституту екології Карпат Національної академії наук України, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник; Кухарчик Станіслав, доктор, заступник директора Бещадського національного парку (Польща); Готра Маріанна Василівна, начальниця управління туризму та курортів Закарпатської обласної військової адміністрації; Попович Васіле, президент Північно-Східної місцевої групи дій – округ Марамуреш, директор Будинку культури в мерії Репедя (Румунія) та багато інших науковців з різних країн, громадських і політичних діячів.
Засідання Міжнародного круглого столу стане вагомим внеском у справу збереження Карпатських лісів та гірських екосистем.
Прес-Центр КУП НАНУ