Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Міжнародний круглий стіл на тему «Змагальність у системі кримінальної юстиції: практичні аспекти реалізації»

20 Жовтня, 2011

     
За ініціативи Департаменту юстиції США, Посольством США в Україні спільно з Проектом USAID «Україна: Верховенство права» та Ініціативою з верховенства права Американської Асоціації Юристів 28 вересня 2011 року у Будинку вчених НАН України в м. Київ було проведено круглий стіл на тему «Змагальність у системі кримінальної юстиції: практичні аспекти реалізації».
     
У круглому столі взяли участь представники всіх гілок влади, народні депутати, прокурори, судді, адвокати та науковці. Від Рівненського інституту Київського університету права НАН України в цьому заході взяв участь завідувач кафедри, к.ю.н. Сергій Оверчук.


      
Круглий стіл вітальним словом відкрила Мері Батлер – Радник з правових питань (Департамент юстиції США), керівник програми OPDAT. В подальшому обговоренні проблемних питань реформування кримінальної юстиції та впровадження суду присяжних в Україні взяли участь: Андрій Портнов –  Радник Президента України, Сергій Власенко – народний депутат України, Юрій Кармазін – народний депутат України, Богдан Пошва – суддя Верховного суду України, Олег Березюк –  голова Українського юридичного товариства, Павло Луцюк – Віце-президент Спілки адвокатів України, Святослав Олійник – народний депутат України, Микола Пашковський – професор, Одеська юридична академія та інші відомі в Україні політики та правники.


     
З американської сторони були присутні: Джеральд Роузен – Голова Суду Східного округу штату Мічіган, Марк Чутков – федеральний прокурор США, Роберт Бекмен – спеціальний агент ФБР, Джеймс Томас – захисник у кримінальних справах та представники посольства США.

      
Робота круглого столу була розділена на чотири частини. У вступній частині учасники мали змогу висловити свої позиції з ключових питань реформування правої системи в сфері кримінального судочинства. Друга частина була присвячена обговорення питанню «Захист прав обвинуваченого: Хто відповідальний? Хто контролює?» (Модератор: Джон Енгстром – Радник з правових питань).  Під час третьої частини учасники висловили свої думки з приводу проблемних питань що стосуються процедури та засобів розслідування у кримінальних справах. Основна увага модератором Мері Батлер була акцентована на ролі суду, прокурора, поліцейського та захисника. Кінцеве засідання круглого столу присвітили ролі судді та суду присяжних у змагальній системі кримінальної юстиції, зокрема питанню: «Чи забезпечують присяжні справедливий результат?»


      
Значне місце в роботі круглого столу зайняли дискусії з означеної проблематики. Доповідачі наголошували на необхідності зміни статусу суду, функцій прокуратури та комплексу прав сторони захисту, адже, введення інституту присяжних дасть змогу в повній мірі реалізувати принцип змагальності в кримінальному процесі та право особи на справедливий суд. Проте з боку представників прокуратури висловлювались і протилежні думки щодо необхідності впровадження суду присяжних та передбачених цим інституту судових процедур. Змістовна доповідь професора Бойко стосовно положень проекту КПК України викликала гарячи дискусії у залі та вказала на суттєві відмінності у поглядах представників різних сфер юриспруденції на доктринальні засади судочинства.


     
Учасники круглого столу отримали можливість для неформального спілкування та розширення професійних зв’язків. Обмін знаннями та досвідом між юридичною і політичною елітою України та США дозволив виявити не тільки проблемні моменти реформування кримінальної юстиції в Україні, а й окреслити шляхи їх вирішення.