Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Міжнародний семінар з питань практичного застосування положень нового КПК України відбувся у Рівному

6 Лютого, 2013

     Практичні аспекти змагального кримінального процесу обговорили юристи під час циклу семінарів, який відбувся з 31 січня по 2 лютого 2013 року у Рівному.

     Захід організовано Департаментом юстиції Сполучених Штатів Америки та Американською асоціацією юристів «Ініціатива верховенства права» (ABA ROLI) в рамках Програми реформування кримінальної юстиції.
     У  його роботі взяли участь представники різних гілок кримінальної юстиції: судді, адвокати та прокурори Рівненської області.  Рівненський інститут КУП НАН України на цьому заході представляв завідувач кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін, адвокат, к.ю.н. Сергій Володимирович Оверчук.
     Програма реформи кримінальної юстиції функціонує в Україні вже біля восьми років, на протязі яких експерти брали активну участь у підтримці роботи над проектом нового Кримінального процесуального кодексу України. Сьогодні Програма проводить тренінги та ряд інших проектів, які спрямовані на імплементацію норм нового процесуального законодавства. Наступним логічним кроком стали курси в рамках Проекту “Реформування національної адвокатури України у відповідності з європейськими стандартами та створення самодостатньої системи підвищення кваліфікації адвокатів, які беруть  участь у кримінальному процесі”. Один з таких заходів Програми за ініціативи очільника регіональної адвокатури П.С. Луцюка організовано в м. Рівне.


     Проблемні питання нового КПК та шляхи їх вирішення розкрили у своїх виступах відомі американські юристи, зокрема:  керівник проекту з протидії корупції, радник з правових питань Департаменту юстиції США Джон Енгстром, керівник проекту реформи кримінальної юстиції, радник з правових питань Департаменту юстиції США Мері Батлер, директор програм Американської асоціації юристів «Ініціатива з верховенства права» (ABA ROLI) в Україні Кеті Лейдн. Учасники семінарів також мали можливість почуту думку й українських правознавців: голови Ради адвокатів Рівненської області, к.ю.н. Павла Сергійовича Луцюка, спеціаліста з правових питань Департаменту юстиції США Анни Євгенівни Ємельянової, юридичного радника Американської асоціації юристів Татьяни Рогозянської.
     Метою тренінгових семінарів є сформувати у адвокатів, суддів та прокурорів базові навички, які необхідні їм для успішного ведення справ у рамках системи змагального судочинства. Особливий акцент було зроблено на огляді навичок виступу в суді згідно з новим КПК України. Учасники семінарів мали можливість отримати практичні знання у проведенні як прямого, так і перехресного допитів. Зокрема, американськими тренерами були продемонстровані психологічні та тактичні прийоми допиту з урахуванням особливостей позицій сторони захисту та сторони обвинувачення.


     Окремо організатори тренінгів зупинилися на питанні угод про визнання винуватості та угод про примирення. Кеті Лейдн та Мері Батлер звернули увагу на процедуру і випадки, коли  варто укладати угоди та ситуації, у яких виникає процесуальна доцільність в угодах, зокрема, у складних справах та справах про організовану злочинність. Було обговорено практичні аспекти реалізації положень щодо угод про визнання вини на прикладі конкретних справ з судової практики США.  Учасники семінару також отримали практикуми розроблені за підтримки Бюро держдепартаменту США по боротьбі з наркотиками та охороні правопорядку.
     Ефективність імплементації американського досвіду в українську судову практику викликала гарячі дискусії серед присутніх адвокатів Рівного. Учасники семінарів, які успішно пройшли навчання, отримали сертифікати від організаторів цього проекту та висловили  готовність до подальшої плідної співпраці.