Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Огляд нових надходжень книг із психології до бібліотеки РІ КУП НАНУ

2 Травня, 2025

Часто нам доводилося стикатися з нерозуміннями з боку оточуючих, рідних. Часом нам важко розібратися у власних думках і емоціях. Коли відбуваються травмуючі, шокуючі ситуації в житті, ми шукаємо допомогу. І тоді добрими порадниками нам стають книги. Днями бібліотечний фонд Рівненського інституту КУП НАН України, завдячуючи ректору КУП НАНУ Юрію Бошицькому, поповнився новими надходженнями з психології, мотиваційних видань, практик з медитації від авторів світових бестселерів.  Сподіваємося, що нові книги стануть в нагоді як молоді, так і старшому поколінню й  допоможуть підтримати ментальне здоров’я і психологічну рівновагу у складний воєнний період.

Голідей Р., Гансельман С. Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрість, волю і мистецтво жити.  Київ : Наш формат, 2022. 472 с.

Що таке стоїцизм? Для пересічної людини це поняття не асоціюється зі способом життя, орієнтованим на дію. А в більшості випадків розуміється як синонім «беземоційності». Насправді філософія стоїків вчить того, що чеснота – це щастя, а причина більшості проблем – не в речах, що нас оточують, а в тому, як ми їх сприймаємо.

Народжений у бурхливому античному світі, стоїцизм націлений на непередбачувану природу життя і не втрачає своєї актуальності. Ця книжка повертає йому законне місце як інструменту для досягнення самовладання, наполегливості та мудрості.

Раян Голідей і Стівен Гансельман вивчили роботи великих філософів-стоїків і вибрали по одній думці на кожен день року. Автори проаналізували кожну з них, доповнили історіями та вправами, завдяки яким ви зможете краще зрозуміти, про що йдеться, і знайти відповіді на питання, які вас хвилюють.

Колк Бессел Ван дер. Тіло веде лік. Як залишити психотравми в минулому. – Харків : Віват, 2022. 624 с.

Травматичний досвід закарбовується в тілі та змушує людину щоразу наново проживати біль. Доктор Бессел ван дер Колк взяв на себе обов’язок відшукати шляхи звільнення з цієї пастки. Його практичні та теоретичні дослідження психологічної травми безцінні, коли треба перебудувати сприйняття, усвідомити причину страждань, знайти вдалий спосіб лікування й наново пізнати себе.

Ця книжка містить вичерпну інформацію, пов’язану з травмою, висвітлюючи такі різноманітні аспекти:

  • відкриття в галузі нейронауки;
  • причини травми, закладені у проблемних стосунках;
  • наслідки травми,як-от амнезія, дисоціація, депресивні розлади тощо;
  • способи лікування, як безмедикаментозні, так і з використанням фармпрепаратів;
  • приклади соціальних проєктів, які можуть допомогти повторній адаптації пацієнтів у суспільстві.

Хібберд Дж. Синдром самозванця: як вирватись з пастки токсичного мислення. – Київ : ВД Сварог, 2024. 224 с.

Синдром самозванця – це явище, коли люди вважають себе негідними успіху. Вони переконані, що отримали все завдяки вдачі або іншим причинам, що не залежать від них, і бояться, що їхня некомпетентність і неспроможність зрештою буде розкрита. Тому в таких людей немає можливості радіти своїм досягненням, а отже й взагалі життю.

У книзі досліджується психологічний вплив синдрому самозванця на поведінку людей, розкриваються таємниці невпевненості в собі та страхів, які відчувають мільйони чоловіків та жінок.

Аналізуючи причини та симптоми синдрому самозванця, клінічний психолог Джессамі Хібберд дає експертні поради щодо того, як змінити свої токсичні переконання, щоб поглянути на себе по-новому, почати сприймати помилки та невдачі як природну частину життя, здобути впевненість у собі.

Лембке А. Дофамінове покоління. Де межа між болем і задоволенням / пер. з англ. Н. Яцюк.  8-ме вид. Київ : Лабораторія, 2025. 208 с.

У сучасному, перенасиченому розвагами світі людство тікає в задоволення. Нам постійно потрібно дедалі більше приємних відчуттів, аби підтримувати нормальну життєздатність. Однак потім це переходить усі межі, і ми лишаємося наодинці з тим, від чого тікаємо, – з невимовним усюдисущим болем, без якого, на жаль, існувати неможливо.

Анна Лембке розповідає, як підтримати баланс між болем і задоволенням, тобто органічно тримати дофамін на належному рівні. У книжці авторка пояснює природу залежності від різноманітних атрибутів повсякденності, а також те, як вийти з болісного стану, коли залежність уже не дозволяє людині займатися буденними справами. Аналізуючи історії людей, які опинились в пастці своїх дофамінових рецепторів, Лембке дає надію на повноцінне життя без згубних звичок.

Вест Б. Тією горою є ви. Як перетворити самосаботаж на самовдосконалення / пер. з англ. А. Токарик. – Київ : Видавництво Букшеф, 2025. 208 с.

Багато чого в житті ми не можемо досягти не через якісь зовнішні, об’єктивні перешкоди, а через внутрішні, суб’єктивні. Ми часто саботуємо свої плани, бо вони не відповідають нашим бажанням, суперечливі потреби заважають одна одній, а відтак усі зусилля наштовхуються на перешкоди всередині нас і не приносять результату. Що ж робити? Як подолати внутрішні перешкоди, нагромаджені нами самими?

Авторка світових бестселлерів Бріанна Вест, пропонує насамперед проаналізувати наші внутрішні налаштування, які складаються зі звичок, емоційного інтелекту й травматичного досвіду, а потім опанувати методи, які допоможуть здолати гору внутрішніх перешкод й досягти намічених цілей.

Екгарт Толле  Сила моменту Тепер. Практика. Основні ідеї, медитації та духовні вправи / пер. з англ. Я. Винницької. Львів : Видавництво Terra Incognita, 2021. 176 с. 

Ця книжка – своєрідний посібник до основного вчення Екгарта Толле, супутник джерельної книги «Сила моменту Тепер». Читати її слід повільно і вдумливо. Її слова мають силу пробудити в читачеві внутрішню Присутність. Запропоновані вправи, медитації та настанови покликані допомогти кожній людині віднайти глибокий внутрішній спокій, рівновагу і гармонію, осягнути новий, звільнений стан свідомості та залишатися в ньому на щодень. Автор надзвичайно просто і мудро показує шлях визволення від будь-яких узалежнень, вчить жити без болю та страждань.