Підприємницького права
ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОГО ПРАВА
КИЇВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ПРАВА
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
В Київському університеті права НАН України станом на квітень 2010 року створено і успішно функціонують 8 кафедр. Серед них і кафедра підприємницького права, яка набула свого статусу лише в серпні 2008 року. До моменту утворення кафедри підприємницького права в нашому Університеті існував сектор підприємницького права під керівництвом відомого науковця д.ю.н., професора І.М.Кучеренко.
На сучасному етапі кафедра підприємницького права здійснює свою діяльність за такими напрямами, як: навчально-методична, наукова, виховна та організаційна роботи.
Основною метою діяльності кафедри є забезпечення навчального процесу. Відповідно до наказу ректора Київського університету права НАН України за кафедрою підприємницького права закріплено 25 навчальних дисциплін: «Підприємницьке право», «Господарське процесуальне право», «Правове регулювання захисту прав споживачів», «Правове регулювання ринків фінансових послуг», «Кооперативне право», «Господарські договори», «Юридичні особи», «Правове регулювання інвестиційної діяльності», «Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності», «Правові проблеми фондового ринку», «Юридичне супроводження господарських спорів у суді», «Судова бухгалтерія», «Аудит», «Правова охорона комерційних позначень суб’єктів господарювання» та інші дисципліни, які спрямовані на забезпечення базових юридичних знань студентів у сфері підприємництва та підготовку юристів – фахівців спеціалізації «Правове забезпечення підприємницької діяльності». Вивчення кожної з закріплених за кафедрою дисциплін сприяє формуванню цілісного уявлення про правову основу здійснення підприємницької діяльності в нашій державі.
Сьогодні підприємництво займає все більшу нішу серед тих видів діяльності, якими займаються в Україні. Запровадження в економіку України ринкових форм підприємництва з одночасним намаганням держави забезпечити соціально орієнтовану економіку вимагає відповідних як законодавчого регулювання, так і підходів до правозастосовчої практики. Тому важливою запорукою розвитку нашої держави є наявність підприємницького права. Саме ця підгалузь господарського права має забезпечувати правову основу здійснення підприємництва, яке відповідно до ч.2 ст.3 Господарського кодексу України є одним з різновидів господарської діяльності.
В сучасних умовах розбудови наша держава потребує фахівців, які могли б швидко адаптуватися до вимог ринкової економіки. Саме таку мету при підготовці фахівців – правознавців ставить перед собою кафедра підприємницького права Київського університету права Національної академії наук України, яка готує спеціалістів у сфері юриспруденції за спеціалізацією «Правове забезпечення підприємницької діяльності».
Наразі на кафедрі працюють 15 викладачів, які є висококваліфікованими фахівцями з підприємницького права в цілому та з правового регулювання окремих сфер підприємництва.
Викладачі кафедри, які є сумісниками, основним місцем роботи мають такі поважні державні установи, як Вищий господарський суд України, Кабінет міністрів України, Антимонопольний комітет України тощо, що дозволяє студентам набувати практичних навичок та умінь безпосередньо під керівництвом осіб, які мають великий стаж практичної роботи у відповідній сфері. При викладанні закріплених за кафедрою навчальних дисциплін кожен викладач має на меті сформувати у студентів цілісну систему теоретичних знань та практичних навичок, пов’язаних із правовим регулюванням підприємницької діяльності.
Так, головним напрямком у викладанні навчального курсу «Підприємницьке право» є розкриття найважливіших категорій та конструкцій підприємницького права та підприємницького законодавства, основних тенденцій його розвитку і застосування судами (господарськими судами) та іншими правозастосовчими органами. Опанування підприємницького права має на меті набуття у студентів навичок роботи з нормативним матеріалом, уміння вирішувати конкретні правові ситуації, які виникають у сфері підприємництва на базі національного та міжнародного законодавства. Вивчення підприємницького права, крім практичних навиків, також має на меті вироблення поваги до закону, вміння його додержання, високої правосвідомості при здійсненні підприємницької діяльності.
Найпоширенішим юридичним фактом виникнення правовідносин у сфері господарювання є укладення договору. Правове регулювання договірних відносин у сфері господарювання здійснюється на підставі великої кількості правових норм, які не завжди узгоджені між собою. Проблеми, які виникають при укладенні господарського договору, та питання, пов’язані зі змістом господарського договору, його формою та випадками недійсності господарських договорів висвітлюються та вирішуються в межах навчального курсу «Господарські договори». Крім того, в умовах сучасних інтеграційних процесів важливими є питання правового регулювання господарських договорів у законодавстві інших держав, які піднімаються під час викладання курсів «Підприємницьке право» та «Господарські договори».
В умовах сьогодення важливим елементом економіки кожної держави, одним з визначальних факторів міжнародних економічних зв’язків стала інвестиційна діяльність. Правове регулювання інвестиційних відносин має міжгалузевий характер, забезпечується спеціальним законодавством, яке не вивчається за програмами інших фахових дисциплін. Цим проблемам присвячено окремий навчальний курс «Правове регулювання інвестиційної діяльності», внаслідок вивчення якого студенти мають засвоїти понятійний апарат інвестиційного права та правильно розуміти та застосовувати інвестиційно-правові норми у майбутній юридичній практиці.
Сучасний етап розвитку зовнішньоекономічної діяльності в нашій державі пов’язаний з корінними змінами форм і методів, які застосовувалися протягом десятиліть попереднього існування України. Пріоритети сучасної зовнішньоекономічної політики призвели до необхідності реформування засад здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Запорукою якісного проведення реформи в сфері зовнішньоекономічної діяльності є належні правові засади її регулювання, які гармонізовані з правилами Світової організації торгівлі та Європейського Союзу. Правовим основам здійснення зовнішньоекономічної діяльності присвячено також окремий навчальний курс «Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності», в межах якого звертається увага студентів, зокрема, на існуючі колізії чинного законодавства України та неузгодженості з нормами Світової організації торгівлі та Європейського Союзу.
Неабияка увага викладачів кафедри присвячена питанням господарського процесу в Україні, вивчення яких відбувається в межах окремого навчального курсу. Його метою є формування у студентів знань про основні принципи, категорії і положення, а також інститути господарського процесу; про досягнутий рівень розвитку господарського процесу на сучасному етапі; про проблеми, що виникають у зв’язку з застосуванням господарського процесуального законодавства на практиці.
Найбільш складними в сучасній юридичній практиці за своїм юридичним змістом є господарські спори. Це пояснюється тим, що вони поєднують різні види правовідносин. Тому розуміння юридичної природи господарських спорів, вміння кваліфікувати їх основні види та відокремлювати від інших видів судових спорів, володіння методикою аналізу господарських спорів, тактикою захисту прав та інтересів клієнта та вмінням підготувати та оформити відповідним чином основні процесуальні документи в господарському спорі є досить актуальними вимогами до сучасних фахівців – правознавців. З метою відповідності випускників – правознавців спеціалізації «Правове забезпечення підприємницької діяльності» вимогам сьогодення кафедрою розроблено та запроваджено в навчальні плани спецкурси «Юридичне супроводження господарських спорів у суді» та «Право неспроможності (банкрутство)», що викладаються високваліфікованими фахівцями, які є не лише науковцями-теоретиками, але й практиками.
Після проголошення незалежності та переходу до формування ринкової економіки в Україні почалось відродження ринку цінних паперів. За цей час в Україні сформовано численну нормативно – правову базу (особливо в частині підзаконних актів), що регулює правовідносини з приводу розміщення, обігу та обліку цінних паперів, взаємодії учасників фондового ринку та державного і недержавного регулювання фондового ринку. Очікуване пожвавлення використання цінних паперів як засобу інвестування та акумулювання тимчасово вільних коштів для залучення їх у виробничу сферу, а також певна специфіка відносин фондового ринку обумовлюють актуальність дослідження даної проблематики та доцільність викладання спецкурсу «Правові проблеми фондового ринку» у програмах підготовки фахівців з права.
Протягом останнього року викладачі кафедри провели активну роботу щодо перегляду та оновлення програм та робочих програм, розробки навчально-методичних комплексів, тестових та ситуаційних завдань до нормативних навчальних дисциплін, викладання яких забезпечує кафедра, та навчальних курсів спеціалізації «Правове забезпечення підприємницької діяльності».
Викладачі кафедри підприємницького права постійно працюють над проблемою удосконалення методики викладання навчальних дисциплін, що закріплені за кафедрою, займаються підготовкою нових спецкурсів, що сприятимуть більш глибокій професійній підготовці фахівців з напряму «Правознавство» спеціалізації «Правове забезпечення підприємницької діяльності».
При наданні навчального матеріалу студентам використовуються сучасні методики викладання, засоби презентації матеріалу, що дає змогу викладачеві викласти більш повно матеріал, розкрити тему лекції, а студенту, в той же час, – сприйняти та засвоїти надану йому інформацію. Все це дозволяє сформувати у студентів належні практичні уміння та навички, що робить їх конкурентоздатними фахівцями по завершенню навчання в Київському університеті права Національної академії наук України.
Наукова робота кафедри підприємницького права здійснюється шляхом дослідження сучасних концепцій правового регулювання підприємницької діяльності та окремих сфер підприємництва, аналізу чинних нормативно-правових актів України у відповідній сфері та розробки рекомендацій щодо їх удосконалення, зокрема в контексті європейського вибору нашої держави. Виходячи з досліджуваної викладачами кафедри проблематики, можна виділити такі її напрями:
– правове регулювання інвестиційної діяльності;
– правові засади здійснення зовнішньоекономічної діяльності;
– правові засоби захисту економічної конкуренції та обмеження монополізму;
– правове становище суб’єктів організаційно-господарських повноважень;
– діяльність суб’єктів господарювання на ринках фінансових послуг, зокрема на фондовому ринку.
За цими напрямами систематично публікуються наукові статті у фахових юридичних виданнях.
Виходячи з того, що правове регулювання, захист будь-якого явища в сфері господарювання базується на створених уповноваженими суб’єктами нормах права, які, на жаль, не характеризуються узгодженістю між собою, враховуючи те, що господарське законодавство містить певні прогалини та колізії, на кафедрі триває дослідження сучасних проблем правотворення в окремих сферах господарювання.
Наукова робота, що здійснюється кафедрою, спрямована також на оптимізацію навчального процесу. Результати цих досліджень постійно апробовуються під час викладання відповідних навчальних дисциплін та знаходять свій прояв у розробці нових спецкурсів.
Викладачі кафедри також беруть участь у науково-практичних конференціях, круглих столах, семінарах тощо, присвяченим вдосконаленню правового регулювання підприємництва в Україні, що сприяє підвищенню їх кваліфікації з відповідних питань.
При кафедрі підприємницького права КУП НАН України функціонує аспірантура за спеціальністю 12.00.04 – Господарське право; господарське процесуальне право. Під керівництвом відомих науковців аспірантами та здобувачами здійснюються дисертаційні дослідження, зокрема, за такими напрямами: правове регулювання припинення господарських товариств, удосконалення правового регулювання процедури банкрутства та окремих складових цієї процедури, застосування заходів господарсько-правової відповідальності за окремі правопорушення у сфері господарювання, розгляд спорів у сфері інтелектуальної власності господарськими судами, правове регулювання господарських відносин у приватному вищому навчальному закладі, правові підстави та наслідки визнання господарських договорів недійсними та неукладеними, договір страхування кредитних ризиків в діяльності банків.
В контексті Болонського процесу актуальним стає питання залучення до наукової діяльності молоді. Тому при кафедрі функціонує науковий гурток «Актуальні питання забезпечення підприємницької діяльності», засідання якого відбуваються один раз на місяць. План роботи відповідного наукового гуртка розроблявся разом зі студентами, яких цікавлять проблеми підприємницького права, що призвело до надзвичайно жвавих обговорень питань, які виносяться на певне засідання гуртка. Станом на квітень 2010 року на засіданнях наукового гуртка кафедри студенти під керівництвом викладача – к.ю.н., доцента Журика Юрія Володимировича – дискутували з таких проблем: новели у правовому регулюванні статусу акціонерних товариств відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» (порядок прийняття рішення про створення та реєстрація створення акціонерного товариства, особливості кумулятивного голосування, придбання значного та контрольного пакета акцій акціонерного товариства як новела акціонерного законодавства України); проблеми правового регулювання відносин власності у сфері господарювання, зокрема, правове регулювання комунальної власності в Україні; проблеми правового регулювання оренди державного та комунального майна; техніка написання претензій та позовів по господарських спорах, де було обговорено правова природа претензії та позову в господарському процесі, визначення ціни позову. Проведення розрахунків (індекс інфляції, штрафні санкції, відсотки за користування); порядок ведення судового засідання в господарських судах де було звернуто увагу на роль судді у судовому засіданні; тактику і стратегію сторін у процесі; процесуальні документи , що приймаються під час розгляду господарської справи; практичні аспекти укладання господарського договору, зокрема техніка його складання.
Залучення студентів до наукового життя Університету здійснюється також завдяки участі талановитих та найактивніших серед них в науково-практичних конференціях, що організовуються як Київським університетом права НАН України, так і іншими навчальними закладами. Під керівництвом викладачів кафедри студентам вдається підготувати досить цікаві та дискутивні доповіді з актуальних проблем правового регулювання господарських відносин та здійснення господарського процесу в Україні.
Кафедра підприємницького права бере участь у виховній роботі, що ведеться в Університеті, зокрема через виконання окремими викладачами кафедри обов’язків кураторів певних навчальних груп. Призначені наказом ректора Київського університету права НАН України куратори намагаються надавати допомогу студентам у формуванні студентського колективу групи, проводять індивідуальну виховну роботу, зокрема, при наявності у підопічних студентів пропусків занять без поважних причин, з’ясовують проблеми студентів та надають їм можливу допомогу, контролюють виконання студентами закріпленої групи навчального плану, пропонують участь в різноманітних культурно-масових заходах як тих, що проводяться Університетом, так і за вибором студентів.
Для систематичної роботи кафедри в усіх зазначених вище напрямах має здійснюватися, насамперед, організаційна робота на кафедрі, яка, в основному, покладається на завідувача кафедри. Засідання кафедри проводяться один раз на місяць, у разі виникнення потреби – частіше. Саме на засіданнях кафедри її професорсько-викладацький склад висловлює свої пропозиції щодо участі кожного в навчально-методичній, науковій та виховній роботі, складаються та затверджуються плани роботи кафедри по зазначеним напрямах, обговорюються та аналізуються звіти про виконання затверджених планів. Під час засідань обговорюються також питання про хід виконання затверджених планів, пропозиції про підвищення якісних показників з окремих напрямів роботи кафедри тощо.
Позитивним моментом в діяльності кафедри підприємницького права КУП НАН України є налагодження зв’язків з такими установами, як Вищий господарський суд України, господарський суд м. Києва, Антимонопольний комітет України, Міністерство юстиції України. Співпраця полягає в залученні фахівців з цих поважних установ до навчального процесу – викладання ними навальних дисциплін, закріплених за кафедрою підприємницького права, в рецензуванні відповідними фахівцями розробок науково-педагогічних працівників кафедри, в можливості викладачів кафедри ознайомлюватися з практичними аспектами застосування законодавства у сфері господарювання.
Кафедра підприємницького права є відносно молодим структурним підрозділом Київського університету права Національної академії наук України (створена у 2008 році). Проте вона має певні здобутки та великі сподівання на реалізацію своїх планів у майбутньому, що звісно можливе лише за підтримки адміністрації Університету та особисто ректора Ю.Л.Бошицького, яку постійно відчуває колектив кафедри та на яку розраховує й надалі.