Рівненські юристи взяли участь в роботі першого суду присяжних в Україні

20 Жовтня, 2011

27 вересня 2011 року було проведено показовий судовий розгляд у кримінальній справі перед судом присяжних у відповідності з процедурами, прийнятими у США. Демонстрація судового розгляду проводилась Департаментом юстиції США/OPDAT, Посольством США в Україні спільно з Проектом USAID «Україна: Верховенство права» та Ініціативою з верховенства права Американської Асоціації Юристів.
      Предметом судового розгляду була класична з точки зору фактів справа, що надала можливість учасникам побачити, як побудований судовий процес, а потім обговорити роль суду присяжних, прокурора, захисника та слідчого у процесі. Презентацію судового засідання змогли побачити народні депутати, прокурори, судді, адвокати, науковці та журналісти.

Юристи з Рівного також узяли участь у Програмі, зокрема: Павло Луцюк – адвокат, Віце-президент Союзу адвокатів України, доцент РІ КУП НАН України, Олег Полюхович  – Заступник голови Апеляційного суду Рівненської області, Сергій Оверчук – завідувач кафедри Рівненського інституту КУП НАН України, адвокати Яна Зражевська, Максим Луцюк, Аліна Козак, Олександра Кец.

З вітальним виступом до присутніх звернулись Ерік Шульц – Заступник Посла (Посольство США), Марина Ставнійчук – Радник Президента України та Джон Енгстром – Радник з правових питань, Департамен Юстицій США.

У демонстрації роботи суду присяжних взяли участь американські експерти, включаючи Голову Окружного суду США Джеральда Розена; Марка Чутков, федерального прокурора Східного округу штата Мічиган; Джеймса Томаса, видатного захисника представника юридичної фірми Plunkett, Cooney, PLC; агента ФБР Роберта Бікмана. Пани Чутков та Бікман мають значний досвід у розслідуванні деяких надзвичайно важливих справ в США.

Демонстрація процесу за участі суду присяжних дозволила проаналізувати основні його етапи:
1. Вступні інструкції Головуючого судді (Федеральний суддя Джеральд Розен надав вступну інформацію щодо обвинувачення та правил проведення судового розгляду).
2. Вступні виступи прокурора та захисника (Прокурор Марк Чутков та захисник Джеймс Томас виголосили промови перед присяжними, обґрунтовуючи свою позицію щодо вини або невинуватості).
3. Презентація доказової бази державою (Прокурор надає докази вини підсудного шляхом допиту свідків, зокрема, агента ФБР Роберта Бікмана, та надання документальних доказів; свідки були перехресно допитані стороною захисту. Докази можуть включати беззаперечні факти, щодо яких сторонами досягнуто згоди).

4. Клопотання захисту щодо відхилення обвинувального акту через недостатність доказів та відповідь прокурора.
5. Презентація позиції захисту (Якщо підсудний бажає представити докази, прокурор може провести перехресний допит свідків).
6. Презентація прокурора у випадку необхідності надання контраргументів.
7. Засідання присяжних для отримання інструкцій (Юристи з обох боків беруть участь в обговоренні судом інструкцій, які належить надати присяжним стосовно законодавства, що регулює обвинувачення та захист).
8. Заключні промови прокурора та захисника.
9. Суддя надає інструкції присяжним.
10. Обговорення присяжними.
11. Присяжні виносять свій вердикт. Суддя постановляє вирок.

Ця програма надала чудову можливість презентувати деякі аспекти змагальної системи кримінальної юстиції. Демонстрація судового процесу висвітлила низку питань, які будуть актуальними в результаті реформування кримінально-процесуального кодексу України, що відбувається в теперішній час, включаючи такі питання, як використання угод про співробітництво, а також модифіковану роль суду, прокурорів, захисників та слідчих.

Крім того, організатори надали можливість учасникам обговорити позитивні моменти функціонування такої системи. Учасники, що виконували роль присяжних, змогли поставити питання та поділитися своїм досвідом роботи присяжними. Для правників ця подія стала важливим досвідом безпосередньої участі у змагальному процесі. Безперечно, найбільшу користь від цієї програми отримають адвокати, які спеціалізуються на веденні кримінальних справ.