Студенти 3 курсу Рівненського інституту КУП НАН України відвідали Рівненський науково-дослідний, експертно-криміналістичний центр МВС України
Студенти 3 курсу Рівненського інституту КУП НАН України та к.ю.н., доцент Денісова Г.В. відвідали Рівненський науково-дослідний, експертно-криміналістичний центр МВС України (далі – НДЕКЦ, Центр).
Гостей привітно зустрів заступник директора Центру Вишняков В.В. Студентам був продемонстрований короткометражний фільм про будні судових експертів НДЕКЦ: виїзд на місце вчинення кримінального правопорушення, участь в проведенні слідчих (розшукових) дій по виявленню, фіксації та вилученню майбутніх об’єктів експертного дослідження. Затамувавши подих, студенти спостерігали за роботою співробітників НДЕКЦ на екрані.
Після перегляду кінофільму був проведений майстер-клас керівником сектору дактилоскопічних досліджень Юзик В.П. Вікторія Павлівна показала спецодяг для проведення дактилоскопічних досліджень і дозволила одягнути його. А огляд пляшки з-під спиртного, на якій були виявлені сліди пальців рук, їх фіксація, вилучення та сама процедура дослідження викликали щире захоплення у присутніх. В проведенні майстер-класу по дактилоскопічних дослідженнях також взяли участь та надали необхідні пояснення, відповіді на питання Токарець Т.Б. та Товстюк С.М. Кожен з студентів одержав дактокарту з об’єктом дослідження.
Працівники Центру ознайомили студентів з базою дактилоскопічного обліку і продемонстрували процес сканування відбитків пальців рук людини. За сканером дозволили попрацювати, з відповідним інструктажем, студенту Моісеєнко Артуру. Гості також дізналися, що сканування відбитків слідів особи проводять лише на пальці. Під час проведення майстер-класу студенти ознайомилися з фізичними та хімічними методами виявлення невидимих і мало видимих слідів, з видами порошків, які при цьому застосовуються.
Заняття в майстер-класі щодо трасологічних досліджень провів завідувач сектору Мушин Г.П. Він охарактеризував напрямки трасологічних досліджень: сліди низу взуття, сліди знарядь злому, сліди ніг людини в шкарпетках, замки, замикаючі механізми, пломби. Після кожної експертизи, зазначив Мушин Г.П., якщо сліди придатні, то вони поміщаються в базу трасологічного обліку. Цікаво було дізнатися, що в Чернівецькому НДЕКЦ є колекція слідів вушних раковин, що істотно полегшує розкриття квартирних крадіжок. Студентам було цікаво побачити процес виявлення сліду низу взуття та його вилучення на плівку. Мушин Г.П. також детально висвітлив існуючу в трасології класифікацію слідів за слідоутворюючим об’єктом, наголосив на особливостях упаковки предметів зі слідами та їхніх копій (зліпків) з тим, щоб виключити їх пошкодження під час транспортування. Упаковані об’єкти опечатують і підписують: хто, в якому кримінальному провадженні, в чиїй присутності здійснив вилучення.
Далі студенти відвідали сектор балістичних досліджень. Завідувач сектором Печорін П.М. розповів, що цей сектор працює над питаннями встановлення типу вогнепальної зброї. Об’єкти досліджень: автомати, карабіни, травматичні патрони, саморобна вогнепальна зброя, нейтралізована вихолощена зброя, стріляні гільзи і кулі; холодна зброя: кинджали, ножі, арбалети, вивчаються також ситуаційні питання: звідки зроблений постріл, на якій відстані тощо. Після цього заняття продовжив співробітник Центру Попелюк О.В. Цікаво було дізнатися, що кожна гільза з досліджуваних обробляється в балістичному сканері і заганяється в балістичну базу. Студентів ознайомили із зразками зброї, розповіли про особливості мікрорельєфної зброї, різницю між мисливською та бойовою зброєю. Окремо було наголошено на дотриманні правил поводження з вогнепальною зброєю.
Цікавим також було відвідання сектору вибухо-технічних та пожежо-технічних досліджень. Завідувач сектором Грицик Ю.О. продемонстрував колекцію вибухових речовин, гранат, мін, снарядів та ознайомив з правилами поведінки при виявленні таких предметів і обов’язковим повідомленням про них по телефону 102.
В секторі дослідження наркотичних засобів, прекурсорів і отруйних речовин завідувач Ляшицький І.А. розповів, що перед початком хімічного дослідження речових доказів проводиться їх первинний огляд, фотографування, а упаковка відкривається під відеокамерою. В хімічній лабораторії здійснюється первинний огляд, зважування, прості хімічні реакції, а далі дослідження проводиться з використанням інструментальних методів в хроматографічній лабораторії: поділ речовин з метою встановлення кількості паливно-мастильних матеріалів, наркотичних засобів, отруйних речовин; по пожежах: встановлення причин займання, дослідження залишків продуктів горіння, а в лабораторії спектроскопічних газохроматичних досліджень визначається конкретна речовина і її кількість, особливо, коли надходять на дослідження нові і невідомі речовини. Інфрачервоний спектрометр дозволяє ідентифікувати фарби. Також проводиться експертиза спеціальних хімічних речовин, помічених на купюрах.
Завідувач сектору біологічних досліджень Кузьміна О.В. ознайомила студентів з об’єктами дослідження цього сектору: кров, слюна, сперма, волосся людини і тварини, звідки воно походить, яким чином вилучено: вирвано чи випало, кому належить, а що до тварин – якому виду належить.
З новими цікавими враженнями і з поповненим багажем теоретичних і практичних знань та щирою вдячністю директору Центру Цемчуку А.Г., заступнику директора Вишнякову В.В. і всім вищезгаданим співробітникам НДЕКЦ поверталися студенти на навчання в інститут.