Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

У РІ КУП НАН України відбувся майстер-клас доктора університету Зелена Гура (Польща) Йоганною Осієвич

23 Березня, 2015

     Надзвичайно важливо, що Йоганна Осієвич приїхала в Україну на особисте запрошення  ректора КУП НАНУ  професора  Ю.Л. Бошицького, котрий укотре ініціює зустрічі високого міжнародного рівня. У Рівне почесна гостя прибула у складі поважної делегації  Київського університету права, яку очолив проректор В.О. Бойко. Пані Осієвич представив керуючий спрвами РІ КУП НАНУ В.Л. Якимчук.
     Треба відзначити, що Йоганна Осієвич має наукові ступені доктора юридичних наук (міжнародне та європейське право) та доктора гуманітарних наук (прикладна лінгвістика). Працює  помічником  професора  в  Департаменті  міжнародного  та європейського права факультету права та управління університету Зелена Гура в Польщі. Крім того, працює адвокатом та присяжним перекладачем в суді з німецької мови.  Головною  темою  її  сучасного  академічного  розвитку  є  міжнародне  та європейське економічне право, особливо в енергетичній галузі. Власне це і стало предметом обговорення майстер-класу, тема якого  була озвучена як  «Harmonization of EU member states’ law with special focus on energy security»  (Гармонізація законодавства держав – членів Європейського Союзу у сфері енергетичної безпеки) і викликала неабияке зацікавлення у студентів та викладачів інституту.


     З великим захопленням гостя розповіла про свій університет та місто Зелена Гура, розвиток якого позначений особливою динамікою, це місто   відкрите для гостей і нових мешканців. Воно єдине в Польщі, де збереглася традиція виробництва вина у вересні. У місті Зелена Гура щорічно проходить міжнародний джазовий фестиваль “Зелене місто джазу”, Літо всіляких муз, фестиваль кабарету, міжнародний фольклорний фестиваль, міжнародний кінофестиваль авторського права “Quest Європа”, кінофестиваль незалежного кіно «Фільмова ґура” та ін. Університет міста Зелена Гура є  відомим науковим  центром. Пані Осієвич розповіла,  що місцеве самоврядування тісно співпрацює з науковими та діловими колами. В університеті створюються нові галузі для досліджень, які підвищують здатність знаходити привабливі місця роботи.
     У своєму викладі, який стосувався права ЄС, доповідач підкреслила, що важливою складовою державного суверенітету, а також  невід’ємною складовою економіки та політики держави є енергетична безпека. Наявність тих чи інших загроз енергетичній безпеці держави свідчить про обмеження державного суверенітету. Сьогодні енергетична безпека значною мірою визначає основні напрямки розвитку енергетичної політики ЄС. Енергетична сфера ЄС розглядається стратегічно важливим елементом життєзабезпечення його населення й базою розвитку для усіх держав-членів ЄС. Йоганна Осієвич відзначила, що систeмa eнeргeтичнoї бeзпeки Єврoпи прoйшлa склaдний шлях свого фoрмувaння – від eнeргeтичнoї бeзпeки oкрeмoї крaїни дo ствoрeння системи зaгaльнoєврoпeйськoї eнeргeтичнoї бeзпeки з нaднaціoнaльними рисaми. Сьогодні виникає багато запитань пов’язаних з тим, яким чином урегулювати енергетичну залежність ЄС, якою має бути спільна енергетична політика ЄС (в умовах неповної лібералізації енергетичних ринків держав-членів ЄС), та єдиний європейський енергетичний ринок, на яких засадах співпрацюватиме ЄС з країнами – транзитерами та країнами постачальниками енергоресурсів,  що може стати джерелом додаткового енергетичного потенціалу ЄС. Ці та низка інших питань є важливими  для проведення порівняльного аналізу стану енергетичної безпеки в Україні та ЄС, виявлення специфіки взаємовідносин в цій сфері та перспектив участі України у забезпеченні спільної енергетичної безпеки ЄС. Питання енергетичної безпеки набувають особливої актуальності для України та держав-членів ЄС в контексті подій, які відбулися у світі на початку цього року (а саме в Японії у Північній Африці та на Близькому Сході), і які залишили свій відбиток на енергетичній політиці багатьох країн. Гостя відзначила, що ці події говорять про те, що світ вкотре зіштовхнувся з глобальними викликами енергетичного характеру подолати які можна лише спільними зусиллями.


     Студенти РІ КУП НАНУ задали чимало запитань, які торкалися програмних завдань у сфері  енергетичної політики ЄС, зокрема тих, що безпосередньо стосуються України.

     Другою  частиною візиту пані Йоганни Осієвич стала зустріч із представниками юридичної еліти Рівного, викладачами та  студентським активом РІ КУП НАНУ. Зокрема, на зустрічі були присутні заступник начальника головного управління юстиції у Рівненській  області Лариса Степанівна Серватович, кандидат юридичних наук, директор Міжнародного центру правових та історико-політичних  досліджень країн Центрально-Східної Європи Київського університету права НАН України Уляна Богданівна Андрусів, кандидат юридичних наук, адвокат С.В. Книш та ін. Дискусія, яка розгорнулася під час зустрічі, мала науково-практичний характер. Її  важливим аспектом стали проблеми подальшої співпраці з університетом міста Зелена Гура. Студентів цікавила можливість отримання грантів та професійного удосконалення на європейських теренах.
     Насиченою була і культурна програма, організована спеціально до приїзду гості, котра висловила бажання познайомитися із важливими історичними  пам’ятками Рівного, а також місцями, які репрезентують колорит сучасного життя. У цьому контексті була організована екскурсія містом, п. Йоганна  відвідала Свято-Воскресенський собор, музей бурштину, літературний музей Уласа Самчука,  побувала на майдані Незалежності м. Рівного, де мала змогу вшанувати пам’ять героїв Небесної Сотні.

     Пані Осієвич отримала не тільки гарні враження, а й запевнення у тому, що Рівне завжди гостинно чекатиме її.