У РІ КУП НАН України відбувся теоретичний семінар з актуальних питань діяльності Європейського суду з прав людини

14 Грудня, 2012

10 грудня 2012 року кафедра загальнотеоретичних правових дисциплін Рівненського інституту КУП НАН України та Головне управління юстиції у Рівненській області провели теоретичний семінар на тему: «Можливість захисту прав людини Європейським судом громадян України», який проходив у рамках Всеукраїнського тижня права.
     Завідувач кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін, к.ю.н. Сергій Володимирович Оверчук свій виступ присвятив концепції позитивних обов’язків держави у практиці Європейського суду з прав людини, він розкрив сутність цієї концепції, яка формулюється ЄСПЛ у процесі застосування окремих статей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Заступник начальника Головного управління юстиції у Рівненській області Лариса Степанівна Серватович відзначила, що проблеми захисту прав і свобод людини іс¬нують вже не одне десятиліття. Намагання не лише продекларувати права і свободи людини, але й забезпечити їх виконання − це одне з досягнень цивілізації. Нині в Україні все більше людей, які розчаровані неналежним захистом прав людини національним судо¬чинством, звертаються до міжнародних інстанцій. Загалом, від часу ратифікації Україною Європейської конвенції про захист прав людини, до Європейського суду звернулося понад 20 тисяч українських громадян і юридичних осіб. Крім того, більше половини всіх справ, що розгляда-ються у Європейському суді, припадає на 5 країн, серед яких Україна  у трійці лідерів за кількістю скарг, поряд із Росією і Туреччиною.
Л.С. Серватович розповіла студентам Рівненського інституту КУП НАН України також про процедуру звернення до Європей¬ського суду, акцентувавши увагу присутніх на особливостях процесуальної форми.

Окремі питання застосування практики ЄСПЛ розкрила у своїй доповіді головний спеціаліст сектору правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів Головного управління юстиції у Рівненській області Алла Сергіївна Зражевська. У своєму виступі вона окреслила проблемні питання реалізації принципу верховенства права у рішеннях Європейського суду з прав людини. Студенти взяли активну участь у дискусії щодо реалізації в Україні «презумпції свободи на користь звільнення» та відповідальності за невиконання рішень Європейського суду з прав людини.
     Учасники семінару дійшли спільного висновку про те, що Європейський суд разом із Конвенцією про захист прав людини і основних свобод поступово набуває дуже великого значення для правового життя нашої держави, а тому не буде помилковим твердження про те, що Україна зна¬ходиться на правильному шляху свого демокра¬тичного і правового розвитку.

Представниками Головного управління юстиції у Рівненській області були передані кафедрі загальнотеоретичних правових дисциплін РІ КУП НАН України навчальні та методичні розробки для підготовки студентів з профільних дисциплін. Крім того, було підписано план спільних заходів присвячених Всеукраїнському тижню права, який передбачає низку теоретичних семінарів з проблемних питань діяльності органів юстиції.