Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

У РІ КУП НАНУ відбувся круглий стіл на тему «Правове забезпечення формування органів державної влади в Україні на сучасному етапі»

12 Грудня, 2014

     Його головною метою було обговорення ключових змін і проблем правових засад проведення радикальної реформи державної влади в Україні. Круглий стіл відбувся за активної підтримки Юрія Ладиславовича Бошицького, заслуженого юриста України, ректора Київського університету права НАН України, який на цьому заході представляла проректор з наукової та науково-педагогічної роботи, кандидат юридичних наук, доцент Олена Василівна Чернецька.
     Координатором  проведення круглого столу стала Тетяна Володимирівна Корнева, кандидат юридичних наук, доцент кафедри загальнотеоретичних дисциплін Рівненського інституту Київського університету права НАН України. Серед проблем, які були винесені на обговорення, варто назвати такі, як: правове підгрунтя проведення реформи державної влади в Україні, реформування органів виконавчої влади, розвиток державної служби в Україні: проблеми та перспективи, розвиток місцевого самоврядування як необхідна передумова демократизації суспільного життя, розвиток нотаріату України: стан та проблеми, організаційно-правові проблеми доступу громадян до публічної інформації, кримінальне провадження в суді апеляційної інстанції як конституційна гарантія захисту прав людини, окремі правові проблеми формування уряду України, правові засади здійснення люстрації в Україні та ін.

     Круглий стіл зібрав авторитетних фахівців у сфері права,  серед яких: заступник Голови робочої групи при Міністерстві юстиції України по адаптації українського законодавства до західноєвропейського, член Ради нотаріальної палати України, голова Рівненського обласного відділення української нотаріальної палати України, приватний нотаріус Інна Михайлівна Бернадська, суддя Апеляційного суду Рівненської області Володимир Ярославович Іващук,  член правління Рівненського обласного відділення української нотаріальної палати України, член комісії по соціальному професійному захисту прав нотаріусів України, приватний нотаріус Володимир Васильович Попов, заступник начальника Головного управління юстиції у Рівненській області Лариса Степанівна Серватович,  начальник юридичного сектора Рівненської митниці Державної фіскальної служби України Олександра Сергіївна Скіданова, старший прокурор прокуратури Рівненської області з питань доступу до публічної інформації Валентина Ростиславівна Шевчук.
     Відкрила захід Т. В. Корнева, котра відзначила, що актуальність обраної теми визначається стратегічними завданнями на шляху до євроінтеграції й кардинальними змінами системи державного управління. З доповіддю про діяльність робочої групи по адаптації законодавства України до законодавства ЄС та роботи Рівненського обласного відділення української нотаріальної палати України з організації та проведення нотаріальної реформи виступила І.М.Бернадська. Водночас О.В. Чернецька значну  увагу зосередила на проведенні конституційної реформи, відзначивши, що Конституція не закріплює ніяких реальних прав регіонів, проте посилюються повноваження президента щодо його впливу на місцеві органи самоврядування. Широкого обговорення документа не було, президентський проект поправок в Конституцію процедуру громадських слухань не проходив. Про кримінальне провадження в суді апеляційної інстанції як конституційної гарантії захисту прав людини, внесення змін у кримінально-процесуальне законодавство в сфері захисту людини, доповів присутнім представник судової гілки влади В.Я. Іващук. Особливу зацікавленість з боку присутніх привернула доповідь старшого прокурора області з питань доступу до публічної інформації В.Р. Шевчук, яка у своєму виступі підкреслила важливі новації нового закону «Про прокуратуру», який скасовує прокурорський нагляд за додержанням законів в Україні та вилучення функцій прокуратури з нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина і представила аналітику виконання законів України: «Про звернення громадян» та «Про доступ до публічної інформації» у Рівненській області. У процесі засідання також було представлено досвід роботи територіальних підрозділів ЦОВВ. Зокрема, О.С. Скіданова розповіла про послідовні кроки назустріч бізнесу та новий рівень взаємовідносин: від фіскального органу до якісної сервісної митної служби. В.В.Попов зосередив увагу присутніх на неухильному виконанні конституційних гарантій щодо захисту прав і свобод людини. Проблемі розвитку місцевого самоврядування був присвячений виступ старшого викладача кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін М.А.Боровець.

     Присутні також мали можливість почути думку юристів-практиків та науковців, зокрема начальника головного управління юстиції у Рівненській області С.І. Данилюка, Л.С.Серватович, старших викладачів кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін А.Р. Грицюк та М.І. Маркевич, котрі зосередили увагу присутніх на питаннях щодо прозорості діяльності органів влади в контексті європейського вибору України. У заході взяли участь студенти 4 курсу РІ КУП НАН України – Т.Вахнюк і О. Шетманюк, які  у своїх виступах підкреслили важливість обговорюваних питань для підвищення авторитету влади, її очищення, зміцнення довіри населення до державних установ та будування громадського суспільства. Наприкінці заходу керуючий справами Рівненського інституту Київського університету права НАН України В.Л.Якимчук відзначив, що цим заходом продовжено ознайомлення з кращими практиками, які існують у регіоні, і найближчим часом його організаторами будуть накреслені шляхи для систематичного подальшого діалогу.
     За підсумками проведення засідання «круглого столу»  було  прийнято резолюцію щодо розвитку співпраці між науковцями РІ КУП НАНУ та практикуючими юристами Рівненської області .