У РІ КУП НАНУ відбувся майстер-клас проректора з наукової та науково-педагогічної роботи КУП НАНУ О.В.Чернецької

10 Грудня, 2014

Майстер-клас О.В.Чернецької на тему «Конституціоналізм та конституція України: національний вимір» став органічною складовою тижня права, який проходить у РІ КУП НАНУ із 8 грудня 2014 року.

У процесі майстер-класу  було окреслено мотиваційне поле означених понять, їх взаємодоповнювальні ознаки, проаналізовано елементи конституціоналізму, зокрема такі, як: фактична і юридична конституція, конституційна теорія, конституційні відносини, конституційна правосвідомість, конституційна законність і правопорядок. О.В.Чернецька підкреслила, що конституціоналізм є барометром прогресу і розвитку всього суспільства і що  криза суспільства – це, передусім криза його конституціоналізму, головним виявом якої є істотні розходження між фактичною та юридичною конституцією, між конституційною правосвідомістю і офіційною політико-правовою доктриною.
     Особливий акцент було поставлено на особливостях розвитку сучасного українського конституціоналізму. Лектор послідовно і аргументовано провела думку про те, що будь-яка конституційна реформа  повинна бути заснована на ідеології конституціоналізму, вплив якої є визначальним у питаннях існування та розвитку конституційного права, а також діяльності української держави. Спроба підміни понять або заперечення цієї ідеології неминуче призводять до кризи легітимності державної влади.  Конституція, що заснована на ідеології конституціоналізму та втілює його основні елементи як через її текст, так й через відповідну практику її застосування, є стрижнем вільного демократичного розвитку України.

Олена Василівна відповіла на безліч запитань, поставлених студентами. Майстер-клас засвідчив потребу подальшого діалогу із авторитетним фахівцем права базового закладу. Сподіваємося, що за сприяння ректора Ю.Л.Бошицького цей діалог буде мати своє продовження.