Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

У РІ КУП НАНУ відзначили День української писемності та мови

10 Листопада, 2016


     З цієї нагоди в інституті відбувся  круглий стіл «Українська мова у сфері міжкультурної комунікації», проведений кафедрою  гуманітарних дисциплін спільно з бібліотекою та студентським парламентом інституту. Його метою стало не тільки урочисте відзначення цього свята, а  й спроба відповісти на животрепетні проблеми сучасності, серед яких ефективність державної мовної політики, мовний фронт  інформаційної війни,  мова як фактор збереження національної ідентичності та ін.
      Із вступним словом виступив директор РІ КУП НАНУ Володимир Леонович Якимчук, який наголосив на тому, що це свято  було встановлено на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства. В Указі № 1241/97 «Про День української писемності та мови» зазначалося: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця» як послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Не випадково дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-Літописця і починається писемна українська мова.
     Постаті Нестора Літописця був присвячений виступ  президента студентського парламенту РІ КУП НАНУ Софії Олексійовець, котра наголосила на багатогранності особистості Нестора Літописця, який був не тільки ченцем Києво-Печерського монастиря, а й   письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем та ученим, книжником із широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст. Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі.


Студенти-першокурсники також намагалися ствердити вагу цього свята у власному житті та житті України. Ось фрагменти із їхніх творів:
«Мова свідчить про те, якою мірою ти любиш свій народ» (Дмитро Вірчик). «Мова підтримує свідомість національної єдності українського народу. Важливо усвідомити себе крізь призму рідного слова» (Лілія Невмержицька), «Зберегти мову означає зберегти власну національну ідентичність, свій образ, пронесений крізь віки» (Інна Прихода), «Це свято гуртує нас, дає відчуття особливої гордості і наснаги» (Вікторія Бунечко), «Наша земля свята. І мова теж. Її творцем став святий Нестор Літописець». А що впишемо ми в історію свого народу?» (Вікторія Рубець).
     Книжкова виставка, організована до Дня української писемності завідувачем бібліотеки Оксаною Пилипівною Сіончук, гідно підкреслила  святкову атмосферу  заходу.
     Своєрідним його підсумком стали слова: «Міжкультурний діалог триватиме доти, доки житиме мова».