28 Травня, 2021

У Рівненському інституті КУП НАН України проведено круглий стіл на тему «Спрощене позовне провадження у цивільному процесі: переваги та недоліки», учасниками якого стали студенти 3 курсу, а модератором – завідувач кафедри спеціальних юридичних дисциплін, к.і.н., доцент Якимчук О.О.

dsc_0079.jpg

dsc_0082.jpg

Під час заходу студенти дискутували щодо переваг спрощеного провадження у порівнянні з загальним позовним провадженням зважаючи на швидші строки розгляду справ, зменшення ймовірності зловживання сторонами своїми процесуальними правами тощо. Одночасно з позитивними аспектами учасники круглого столу наголосили на застереженнях, пов’язаних з особливостями подання заяв по суті справи та доказів у спрощеному позовному провадженні, відсутності окремих стадій розгляду справи у такому провадженні. Студенти звернули увагу, що критерії віднесення справ до категорії малозначних є доcить суб’єктивними. Також учасники заходу жваво обговорили доцільність та ризики для сторін у разі розгляду судом справ в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
    Натомість у нікого з присутніх не виникли сумніви щодо доцільності виокремлення категорій спорів, справи у яких не можуть бути розглянуті у порядку спрощеного позовного провадження (спори, що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, розірвання шлюбу та поділ майна подружжя: щодо спадкування; щодо приватизації державного житлового фонду; щодо визнання необґрунтованими активів та їх витребування; в яких ціна позову перевищує двісті п’ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; інші вимоги, об’єднані з вимогами у спорах, вказаних у пп. 1-5 ч. 4 ст. 274 ЦПК України).
   Круглий стіл завершився підведенням підсумків щодо переваг та недоліків (застережень) під час розгляду судами справ в порядку спрощеного позовного провадження.