У Рівненському інституті Київського університету права НАН України відбувся круглий стіл на тему: «П.Орлик – видатний державний та політичний діяч України»
11 жовтня 2012 року виповнилося 340 років з дня народження Пилипа Орлика – гетьмана України, автора першої української Конституції.
З цієї нагоди 16 жовтня 2012 року в Рівненському інституті Київського університету права НАН України відбувся круглий стіл на тему: «П.Орлик – видатний державний та політичний діяч України».
Ім’я й діяння гетьмана Пилипа Орлика мало відомі сучасному поколінню. Його доля та спадщина забуті, трагічні, вкриті численними легендами та домислами. Великий патріот, романтик і оптиміст Пилип Орлик до останніх днів — більше тридцяти років — плекав ідею Української державності під протекторатом Швеції, Туреччини, Франції чи Польщі. На Україні ще за його життя ширили чутки про нужденну смерть гетьмана на вигнанні, його проклинали поряд з Іваном Мазепою та Іваном Виговським. Царський та радянський режими вилучила Орлика з історії України як “зрадника”. Його ім’я згадувалося лише в контексті критики “націоналізму”. Вигнанець за життя був вигнанцем і по смерті.
Тому основним завданням круглого столу став аналіз діяльності П.Орлика як політичного та державного діяча, творця першої в світі Конституції. Організаторами заходу виступили старший викладач кафедри загальнотеоретичних та правових дисциплін М.І.Маркевич та викладач кафедри гуманітарних дисциплін Г.П.Дикун. З вітальним словом до учасників заходу звернулась завідувач кафедри гуманітарних дисциплін, к.філос.н. Українець С.Я., яка ствердила вагу наукової діяльності у навчальному процесі і професійному становленні майбутніх юристів.
Під час роботи круглого столу обговорювались політичні передумови обрання П.Орлика гетьманом України, його державницька діяльність в еміграції та похід на Правобережну Україну, а також основні положення Конституції П.Орлика (поділ влади, права гетьмана та козацької старшини, права простого люду).
Лейтмотивом виступів учасників круглого столу, а це студенти І курсу – Проценко А., Токарчук А., Ляшук О., Семенюк Т., Вишнякова І., Салійчук З., Омельчук Ю., Горщаль Р., Наконечна К., Книш Л.– була думка про те, що постать Орлика для нашого часу є найбільш виразною, бо Україна зараз іде тим же шляхом, живе тими ж ідеями, якими жив і за які боровся гетьман. Це ідея суверенної, вільної, єдиної соборної України, яку він обстоював у “Виводі прав” та інших документах. Це ідея творення української державності як спадкоємці попередніх державних утворень на Україні, але на нових засадах конституційної, демократичної правової держави. Це намагання піднести українську національну ідею в світі, поєднати батьківщину з діаспорою, долучити до боротьби за Україну міжнародне право і світову дипломатію. Це також особистий приклад невтомного борця, нехай і романтика-ідеаліста, без чого просто неможлива довготривала боротьба, за майбутнє “Козацької нації”. Це незнищенна любов до своєї землі, до її народу і історія людини, яка не була українцем за народженням, але стала ним по духу та діяльності.
Студентка ІV курсу Є. Ступчук, яка досліджує положення Бендерської Конституції протягом декількох років, показала своєрідний майстер-клас виступу з доповіддю на тему: «Конституційний договір чи І в світі Конституція? (Політико-правова Характеристика Конституції 1710 р.)».
Круглий стіл став ще однією сходинкою наукової рефлексії студентів до самопізнання та самоствердження.
Ганна Дикун