У Рівненському інституті права КУП НАН України відбувся круглий стіл на тему «Конституція Пилипа Орлика 1710-2025»
5 квітня минуло 315 років відтоді, як у 1710 році вперше було представлено Конституцію Пилипа Орлика. Цей документ представили на козацькій раді у Бендерах, де Пилипа Орлика обрали гетьманом, відтоді його називають Бендерська Конституція або Конституція Пилипа Орлика. Оригінал латинською мовою зберігається у Державному архіві Швеції у розділі Diplomatica Cosacica. Цікаво, що багато положень Конституції є на часі й зараз.
Заступник директор з виховної та профорієнтаційної роботи Ганна Дикун розпочала свій виступ, зазначивши, що затерте ім’я Пилипа Орлика, мабуть, так ніколи і не воскресло б уповні, якби не інший вигнанець, що волею долі опинився у 20-х роках нашого століття в еміграції в Парижі. Це був український історик Ілля Борщак, який у 1920 – 1925 рр. віднайшов у архіві Міністерства закордонних справ Франції та у родинному замку графів Дентевіль архів Пилипа і Григора Орликів і явив світу низку праць про гетьмана-вигнанця. Орликіана стала для І. Борщака справою всього життя. Все, що встиг оприлюднити історик, цілком по-новому кинуло світло на постать гетьмана-вигнанця Пилипа Орлика і назавше поставило його в число визначних історичних діячів, національних героїв України.
Під час круглого столу було обговорено такі актуальні теми: «Політична ситуація на час укладання Конституції Пилипа Орлика та сучасні паралелі», «Історична постать Пилипа Орлика», «Похід Пилипа Орлика на Правобережну Україну», «Ідея поділу влади за Конституцією Пилипа Орлика», «Соціальне забезпечення у Конституції П. Орлика», «Історичне значення Конституції Пилипа Орлика на розвиток конституційного процесу в незалежній Україні». Їх висвітлили члени студентського парламенту, студенти І-ІІ курсів Рівненського інституту КУП НАНУ Анастасія Тарасенко, Юрій Кундицький, Ірина Лук’янчук, Марко Прокопчук, Анастасія Тарасенко.
Директор Рівненського інституту КУП НАНУ Стефанія Українець на завершення підкреслила, що Конституція – це підґрунтя українського державотворення, а також дороговказ для майбутнього юриста.
Активну участь у дискусії, яка розгорнулася під час круглого столу, взяли і гості заходу. Усе це ще раз підтверджує актуальність теми, яка була розглянута під час круглого столу.