Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

У Рівному відбувся семінар в рамках проекту ОБСЄ в Україні

26 Вересня, 2012

     22 вересня 2012 року в м. Рівне відбувся тренінговий семінар на тему: «Позитивні обов’язки держави у практиці Європейського суду з прав людини та проблеми її застосування в цивільних і кримінальних справах». Захід організовано Координатором проектів ОБСЄ в Україні в рамках реалізації проекту «Сприяння утвердженню прав людини та принципу верховенства права в правотворчій практиці України».

     Від Рівненського інституту КУП НАНУ в науково-практичному заході взяв участь завідувач кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін РІ КУП НАНУ, голова Рівненської обласної організації Асоціації українських правників, адвокат, к.ю.н. Оверчук Сергій Володимирович.

     З вітальним словом до учасників семінару звернувся Віце-президент Спілки адвокатів України, Голова Рівненської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Голова Рівненського обласного відділення Спілки адвокатів України, Заслужений юрист України, к.ю.н. Луцюк Павло Сергійович. Зокрема, він зазначив, що проведення науково-практичних семінарів для адвокатів Рівненщини з метою підвищення їх кваліфікації стало вже традицією юридичного життя нашого регіону. Він відзначив, що до правових позицій, сформульованих у рішеннях Європейського суду, сучасним адвокатам слід звертатися частіше, оскільки вони охоплюють основні правові доктрини.

     Суддя Верховного Суду України (Судова палата у цивільних справах) Гуменюк Василь Іванович акцентував увагу аудиторії на ролі і місці конвенції про захист прав людини і основних свобод та практиці ЄСПЛ при ухваленні та виконанні рішень у цивільних справах. Він відзначив найбільш знакові рішення Європейського суду з прав людини щодо України та узагальнив національну судову практику їх застосування.

     В свою чергу, Кухнюк Дмитро Володимирович (адвокат, к.ю.н., асистент кафедри нотаріального і виконавчого процесів та адвокатури юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Мельник, Кухнюк і партнери») зупинився на проблемних питаннях захисту прав і інтересів учасників процесу з врахуванням практики ЄСПЛ. Він запропонував учасникам семінару власну стратегію роботи захисника чи представника сторони по застосуванню Конвенції та практики ЄСПЛ.

     Окремі питання застосування практики ЄСПЛ у кримінальних справах розкрив у своїй доповіді суддя Верховного Суду України (Судова палата у кримінальних справах) Пошва Богдан Миколайович. У своєму виступі він окреслив проблемні питання реалізації принципу верховенства права у рішеннях Європейського суду з прав людини. Присутні адвокати взяли активну участь у дискусії щодо проблемних питань реалізації в Україні «презумпції свободи на користь звільнення» та відповідальності суддів за невиконання рішень ЄСПЛ.


     Доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної Академії правових наук України, Національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні, керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні, адвокат Шевчук Станіслав Володимирович свій виступ присвятив концепції позитивних обов’язків держави у практиці Європейського суду з прав людини. У своїй доповіді він розкрив сутність концепції позитивних обов’язків держави, яка формулюється ЄСПЛ у процесі застосування окремих статей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. У сучасних умовах важливим є вивчення змісту цієї концепції, оскільки від цього залежатиме її правильне застосування органами державної влади, а недотримання позитивних обов’язків держави призводить до порушення прав та свобод, гарантованих Конвенцією. Окремий наголос зроблено на те, що через цю концепцію відбувається вплив Конвенції на відносини між приватними особами (горизонтальна дія).

     Наприкінці семінару адвокати Рівненщини мали змогу у неформальній обстановці обговорити з доповідачами проблеми застосування рішень Європейського суду з прав людини у юридичній практиці.

ДОВІДКА

     Координатор проектів ОБСЄ в Україні є другим органом ОБСЄ в Україні. Місія ОБСЄ в Україні розпочала свою діяльність 24 листопада 1994 року. Перша місія ОБСЄ в Україні розташовувалася в Києві з представницьким офісом у Сімферополі. Їх завданням було запобігання та регулювання конфлікту та кризи в Автономній Республіці Крим. Після успішного закінчення мандату, Місія ОБСЄ в Україні припинила своє функціонування в 1999 році. Цього ж року ОБСЄ та уряд України погодилися встановити нову форму співпраці. Відповідно до рішення № 295 Постійної Ради від 1 червня 1999 року, Координатор проектів ОБСЄ в Україні розпочав свою діяльність з метою виконання завдань відповідно до нової форми співпраці між Україною та ОБСЄ. Ця співпраця полягає в плануванні, виконанні та моніторингу проектів між відповідними органами влади України, ОБСЄ та її інституціями. Такі проекти можуть залучати всі аспекти діяльності ОБСЄ та державні і недержавні установи України