Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Учасники І Міжнародної зимової школи, що працює у РІ КУП НАНУ, обговорили проблему захисту прав і свобод людини

28 Лютого, 2019

     І  Міжнародна зимова школа з прав людини інтенсивно  працює  у Рівному  уже четвертий день поспіль. На обговорення виносяться складні питання сучасного юридичного простору, що на сьогодні не знайшли однозначного розвʼязку.  Вони завжди викликають у слухачів  жвавий інтерес та багато тривалих  дискусій.
     Не стали винятком і лекції двох відомих правників ‒ Надзвичайного та Повноважного посла України в Угорщині (1992 – 1997 рр.; 2004 – 2010 рр.), Словенії (1995-1998 рр.), доктора політичних наук, професора кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ Дмитра Ткача та кандидата юридичних наук, доцента кафедри теорії права та прав людини Українського католицького університету, викладача-тренера низки Шкіл, організованих ОБСЄ в Україні, зокрема Школи з прав людини для викладачів правничих дисциплін, Методологічної школи для викладачів юридичних факультетів, Школи для викладачів кримінального права юридичних факультетів, ін. Світлани Хилюк.

dsc_5034.jpg

 
dsc_5068.jpg

 
 dsc_5055.jpg
 
dsc_5070.jpg


     Предметом виступу Світлани Хилюк стала Конвенція про захист прав людини та її основоположних свобод, і зокрема,  проблема злочину і покарання  у праві. Доповідач визначила, які стандарти прав людини у сфері вирішення питань про злочин та покарання передбачає Конвенція та як їх втілити у законодавстві та правозастосовній практиці в нашій державі. Щодо врахування стандартів Конвенції у вирішенні питань про злочин та покарання в Україні, то доводиться констатувати,  ‒ підкреслила Світлана Хилюк, ‒ що окремі положення кримінального закону та/або практика його застосування порушують гарантії, передбачені Конвенцією. Це стосується доповнення КК України ст.436 , довічного позбавлення волі, забезпечення балансу приватних та публічних інтересів у призначенні конфіскації майна тощо. Більшість згаданих суперечностей можуть бути усунені на етапі правозастосування, і лише окремі з них потребують втручання законодавця.

dsc_5057.jpg

 dsc_5061.jpg
dsc_5074.jpg

     Лекція Дмитра Ткача була присвячена проблемі українських національних меншин в Угорщині та угорських меншин в Україні. Актуальністьь цієї теми продиктована тим, що на сьогодні тенденція до пошуку компромісів у етнополітичних питаннях між двома країнами – Україною та Угорщиною, стала одним з головних алгоритмів міждержавних відносин двох сусідніх країн, охоплюючи не тільки політичну, але й економічну та культурну сфери життя їх народів. Пошуки консенсусу між Україною та Угорщиною в сферах захисту національних меншин, у врегулюванні внутрішньодержавних етнонаціональних відносин, мають системний і цілеспрямований характер.

     Доповідач зауважив, що вивчення  європейського досвіду етнополітики Угорщини за умов її повноправного членства в Європейському Союзі, а також у зв’язку з особливою специфікою етнополітичних чинників у зовнішній політиці Угорської Республіки є вкрай важливим.  Лектор також комплексно і системно зробив науковий аналіз ролі і місця України в системі східної політики Угорщини на сучасному етапі.

dsc_5082.jpg

 dsc_5085.jpg
dsc_5144.jpg

     Після лекційних студій роботу школи було продовжено на  виїзному  засіданні. Слухачі школи під керівництвом директора РІ КУП НАНУ Володимира Якимчука відвідали Острозький замок та Нетішинське водосховище, де навіть в  найсуворішу зиму температура води не падає нижче 13 °C., а тому воно стало гарним прихистком для лебединих сімей.
     Подорожі і мандрівки ‒ це частина цікавої і продуманої програми для тих, хто хоче глибше освоїти культурницький зміст правової реальності.