В КУП НАН України пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Мир через право: військові конфлікти та виклики правосуддя»
10 грудня 2024 року в Київському університеті права Національної академії наук України відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Мир через право: військові конфлікти та виклики правосуддя». Конференція була присвячена Міжнародному дню захисту прав людини.
Вітальний лист учасникам конференції надіслав Президент Національної академії наук України, академік НАН України Анатолій ЗАГОРОДНІЙ.
В конференції взяли участь науковці, практичні працівники, громадські та політичні діячі, аспіранти та студентська молодь. Близько сотні учасників (в змішаному режимі – онлайн, офлайн) обмінювались досвідом та практичними рекомендаціями щодо цінностей правової держави, принципу верховенства права, гуманістичних цінностей та правових відносин між суспільством і державою. В ході жвавих дискусій також були виявлені прогалини в законодавстві українському та міжнародному, які «підсвітила» війна.
Модераторами конференції були Іван КАЙЛО – проректор з наукової роботи КУП НАНУ, професор, д.ю.н. та Ірина СОПІЛКО – радник ректора КУП НАНУ, заслужений юрист України, професор.
Відкрив Конференцію ректор Київського університету права НАН України, професор Юрій БОШИЦЬКИЙ. Передусім він закликав учасників конференції вшанувати хвилиною мовчання пам’ять усіх, чиє життя забрала війна.
Юрій Ладиславович також сказав: «Що для нас, українців, символізує День захисту прав людини? Зазвичай він присвячений захисту свободи, гідності та рівності, у контексті війни набуває нового виміру, оскільки багато з цих прав стають об’єктами боротьби. Кожен день війни нагадує нам про найважливіше право — право на життя. Це право нині захищають наші захисники на фронті, цивільні в умовах постійних загроз, а також міжнародна спільнота, яка підтримує Україну».
«Таким чином, для українців День прав людини під час війни — це і день скорботи, і день надії. Це можливість нагадати собі та світові, що права людини є універсальними, і їхній захист — це обов’язок кожного з нас. Мир через право — це наш спільний шлях до кращого майбутнього!», – наголосив Юрій Ладиславович.
Професор Олександр КОПИЛЕНКО, народний депутат України, академік НАН України, НАпрН України, д.ю.н. висловив свою повагу до організаторів конференції та Київського університетцу права НАН України.
Суддя Великої Палати Верховного Суду України, д.ю.н. Олег ТКАЧУК зауважив на актуальності теми конференції, розповів про структуру Верховного Суду України та, зокрема, Верхньої Палати. Олег Степанович також висвітлив проблему щодо відсутності органів правопорядку в військових структурах та пов’язані з цим інші проблемні питання, які терміново треба вирішувати на законодавчому рівні.
З вітальними словами до учасників конференції також звернулися Йозеф ЗАТЬКО – Президент Європейського інституту безперервної освіти, професор; Тетяна КОЛОМОЄЦЬ – декан юридичного факультету Запорізького національного університету, д.ю.н., професор, заслужений юрист України, член-кор. НАПрН України; Павло ГОРІНОВ – директор Навчально-наукового інституту права та політології УДУ ім.Михайла Драгоманова, к.ю.н., доцент, заслужений працівник соціальної сфери України; Євген КОТОРОБАЙ – Голова Ради молодих юристів; Олександр ГЕРАСИМЕНКО – президент Інституту політико-правових та релігійних досліджень, PhD.
Галина ЄРКО, депутат Київської обласної ради, к.ю.н., доцент, поділилась досвідом роботи органів місцевого самоврядування щодо фіксації злочинів РФ, проблем прав зниклих безвісти, громадян, які перебувають за кордоном, розмінування територій та інших негативних явищ, які спричинила війна.
Олександра ПАРАМОНОВА, адвокат в Адвокатському об’єднанні “ПРОМІРСІ”, поділилась досвідом своєї адвокатської роботи та закликала підписати петицію «Про вигнання РФ з ООН».
Проректор з наукової роботи Іван КАЙЛО розповів про проблеми правового регулювання відшкодування втраченого майна громадян України на окупованих територіях, а також наголосив на необхідності фіксації воєнних злочинів. Ця тема викликала жваве обговорення присутніх науковців-правників.
Галина ЮРОВСЬКА, суддя Конституційного Суду України, к.ю.н., доцент, заслужений юрист України, розповіла про особливості функціонування Конституційного Суду під час дії воєнного стану, його критичну важливість для збереження демократичних принципів, європейських цінностей, захисту конституційного ладу та забезпечення прав громадян. «Незважаючи на складнощі, Конституційний Суд України залишається фундаментом правової системи України, що є особливо важливим у період відстоювання своєї незалежності», – наголосила Галина Валентинівна.
З науковими доповідями виступили Максим Бак, курсант факультету службово-бойової діяльності Київського інституту Національної гвардії України (Особливості правового режиму воєнної окупації); Олександр Орлов, студент 2 курсу КУП НАНУ (Роль міжнародних та національних інституцій в захисті прав і свобод людини); Вознюк Віталій, аспірант Київського університету права НАН України (Самовільне залишення військової частини: причини та особливості розслідування даного суспільно небезпечного діяння).
Прес-Центр КУП НАНУ