Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

В Рівненському інституті КУП НАН України відбувся круглий стіл на тему: «Право на справедливий і неупереджений суд та тенденції розвитку процесуального законодавства України»

15 Листопада, 2011

     10 листопада 2011 року кафедра загальнотеоретичних правових дисциплін Рівненського інституту КУП НАН України провела  круглий стіл на тему: «Право на справедливий і неупереджений суд та тенденції розвитку процесуального законодавства України». Даний захід приурочено до Днів права в Україні та проводився в новому конференц-залі Рівненського інституту.  Тематика обговорення зумовлена пріоритетними напрямками наукових досліджень кафедри та дозволила скоординувати спільні зусилля науковців у вирішенні проблемних питань судового права.
     З привітальним словом до учасників круглого столу звернувся завідувач кафедри  загальнотеоретичних правових дисциплін С.В. Оверчук, який зазначив, що в Україні фактично відбувся новий етап судової реформи внаслідок прийняття Верховною Радою України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розгляду справ Верховним Судом України». Зміна цим законодавчим актом компетенції і структури найвищого судового органу призвела до переформатування всієї системи оскарження судових рішень та судових інстанцій. Проте, на думку доповідача, зміною окремих норм проблемні питання правосуддя не будуть вирішені, оскільки законотворець раніше припустився суттєвих помилок стосовно фундаментальних засад судоустрою та судочинства.


     У своїй доповіді старший викладач В.Б. Дмитрук зупинився на проблемних питаннях дотримання розумних строків судового розгляду в Україні та їх тлумачення в рішеннях Європейського суду з прав людини. Також він зосередив увагу присутніх на актуальних питаннях впровадження суду присяжних та отриманні санкції на арешт.
    В роботі круглого столу взяли участь студенти четвертого курсу Рівненського інституту КУП. Присутні науковці позитивно відзначили доповідь студента Андрія Крутня, присвячену проблемі оскарження рішень в адміністративному процесі.
    Доцент Н.Т. Андріанова озвучила низку проблем судочинства, які не дозволяють реалізувати право кожної особи на справедливий суд. Доповідач наголосила на пагубності практики повернення справ на дослідування.
    У доповіді кандидата юридичних наук, доцента кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін РІ КУП НАН України Т.В. Корнєвої були висвітлені проблеми щодо тривалості розгляду адміністративних справ, введення процесуального контролю з боку органів юстиції, застосування практики Європейського суду з прав людини не тільки щодо справ, стороною в яких виступає Україна, а й найбільш близьких за правовою системою країн, тобто працювати над випередженням прийняття неправомірних рішень національними судами, враховуючі правові позиції Європейського суду з прав людини, що стосуються адміністративного судочинства шляхом опублікування їх у Офіційному віснику України.


    На причини гальмування становлення в Україні справедливого суду акцентувала увагу у своєму виступі старший викладач М.І. Маркевич. Брак правової культури населення країни є суттєвим негативним фактором, що не дозволяє в повній мірі ефективно реалізувати право кожного на судовий захист.
    Проблемам забезпечення законності та організації судової експертизи присвятив свою доповідь доцент Б.А. Шолудько. Інститут доказування та пов’язаний з ним інститут судової експертизи залишаються важливими ланками у реалізації ідеї справедливого та об’єктивного судочинства.
    У процесі обговорення учасники «круглого столу» дійшли спільної думки про необхідність проведення більш доктринального, комплексного реформування судової системи, правоохоронних та правозахисних органів, а також процесуального законодавства. «Косметичні» зміни не здатні забезпечити реалізацію права особи  на справедливий і неупереджений суд.