Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

В Рівненському інституті КУП НАНУ відбувся круглий стіл на тему «Конституційна реформа в Україні: стан, напрями та перспективи»

17 Травня, 2012

     У рамках круглого столу к.ю.н., доц., керуючий справами РІ КУП НАНУ М. Савчин виступив із презентацією, в ході якої висвітлив проблеми основні аспекти легітимності установчої влади та форми її реалізації в Україні та в деяких зарубіжних країнах, проблеми легітимності Конституційної Асамблеї, форми участі народу України у реалізації належної йому установчої влади та основних ключових проблемах оновлення чинної Конституції України.     Після презентації учасники Круглого столу перейшли до дискусії. Зокрема, к.ю.н., доц. О. Мельник зачепила проблему конституційного континуїтету, тобто безперервності функціонування конституційних органів влади, стабільного розвитку законодавства у контексті реалізації положень Конституції України. На її думку Конституція виражає ідеал щодо подальшого розвитку національної правової системи. У цьому контексті начальник сектору правового забезпечення Рівненської митниці С. Дем’янюк звернув увагу на те, що Конституція не завжди виражає певний політико-правовий ідеал, що проявляється у деяких процесуальних гарантіях прав людини. М. Савчин зазначив, що формулювання конституційних положень не завжди є ідеальним, зважаючи хоча б на «інституціональні вади» чинної Конституції України забезпечення незалежності судів, яке виражається у нечіткості конституційних положень щодо скасування загального нагляду прокуратури та гарантій функціональної незалежності Вищої ради юстиції тощо.     Керівник Центру права Комітету виборців України у Рівненській області С. Глотов зупинився на проблемах впровадження конституційних гарантій вільного волевиявлення громадян у виборчому законодавстві України, які впливають на ступінь легітимності органів влади в Україні.

     Учасники форуму також зачепили питання втілення процесуальних гарантій прав людини. К.ю.н. С. Оверчук підкреслив, що із прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу дасть змогу підвищити якість процесуальних гарантій прав людини і основоположних свобод, але багато що залежатиме від правозастосовчої практики. К.ю.н., доц. Я. Мочкош зазначив, що забезпечення рівності у процесуальних правах і обов’язках сторін і учасників кримінального процесу також сприятиме поглибленню конституційних гарантій прав людини.     Учасники Круглого столу за результатами дискусії дійшли згоди, що основна проблема сьогодні полягає у належному втіленні положень Конституції України в життя, оскільки їх неналежна реалізація стає предметом відвертих політичних спекуляцій та приводом для ініціювання змін до Основного Закону.