Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Бібліотека РІ КУП НАНУ підготувала віртуальну інформаційно-літературну довідку до Дня прийняття Конституції Пилипа Орлика «Провісник відновлення української державності».

13 Квітня, 2023

orluk.jpg Пилип Орлик – державний і політичний діяч, дипломат, полководець, публіцист, поет, полеміст, – без сумніву, належить до найбільш яскравих постатей не лише української, а й загалом європейської історії першої половини ХVІІІ ст. Людина, наближена до легендарної особистості епохи – гетьмана І. Мазепи.
5 квітня 1710 року в Бендерах (місто на території сучасної Молдови) Пилип Орлик укладає договір між гетьманом, старшиною, запорожцями і шведським королем аби накреслити устрій майбутньої самостійної України. Цей документ згодом дістав назву «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська Конституція» (назва жахлива зараз для кожного московита, хоча не має жодного стосунку до Степана Бандери) Вона складалася з 16 пунктів і відкривалася такою декларацією: «Україна обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування».
   Конституція Орлика засвідчує давні демократичні традиції українців – цей документ з’явився на 77 років раніше за американський Основний Закон і на 81 рік раніше за польську Конституцію , розподіляє владу на судову, виконавчу та законодавчу, обмежує владу гетьмана, дає гарантії прав і свобод запорожцям та виборність державних посад. Державна релігія – православ’я, а Київська митрополія мала вийти з підпорядкування Московському патріархові.
   Якщо роль Пилипа Орлика в українському державотворенні вивчається та поціновується, аналізується його політичний спадок, то поетична й полемічна творчість залишається  розпорошеною та маловідомою. Тому ми пропонуємо читачам бібліотеки РІ КУП НАНУ ознайомитись з частиною цитат з літературної спадщини цієї непересічної людини, бо ж чи можуть сьогодні  когось  залишити байдужим , до прикладу, такі слова  : «Московське жорстоке і в цілому світі небувале право – через нього часто багато невинних гинуть»; «Москва, узявши з вас присягу, як захоче, так з вами і з Вітчизною нашою вчинить, і тоді присяга ваша й душу вашу занапастить, і Вітчизну в безодню кине, і вольности позбавить»?


Для детальнішого ознайомлення переходьте за посиланням

https://drive.google.com/file/d/1M36tHeEJiv5keSiwUF9QimcvQP1ub4Wg/view?usp=sharing