Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Діяльність юридичної клініки РІ КУП НАНУ «Ad honores» розглянуто в Рівненській обласній державній адміністрації

3 Грудня, 2013

     28 листопада 2013 року в приміщенні Рівненської обласної державної адміністрації відбулося засідання обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення. На порядок денний було винесено, зокрема,  обговорення освітньо-правової роботи вищих навчальних закладів Рівненщини.
     Юридичній клініці як засобу впровадження в навчальний процес елементів практичної юридичної діяльності шляхом надання безоплатної правової допомоги присвятив свій виступ член ради, завідувач кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін Рівненського інституту КУП НАН України Сергій Володимирович Оверчук. Він підкреслив, що в сучасних реаліях одним з основних завдань, що ставляться перед вищими начальними закладами, які здійснюють підготовку  фахівців за напрямом «Право», є надання належної професійної кваліфікації (знання правового порядку та уміння застосовувати законодавство при вирішенні справ) у поєднанні із вихованням професійних ідеалів та поваги до морального обов’язку, прав та свобод людини, а також постійне підвищення професійних навичок юристів, підвищення гарантованості індивідуальних та колективних прав людини.
     Саме для здобуття студентами практичних навичок та уміння застосовувати набуті правові знання у Рівненському інституті Київського університету права НАН України було створено структурний підрозділ – юридичну клініку «Ad honores». Безкоштовна правова допомога працівниками та студентами Рівненського інституту КУП НАН України надається з 2002 року.
     Юридична клініка «Ad honores» покликана вирішити цілу низку дуже важливих завдань, а саме:
–    поєднання теоретичного навчання з практикою;
–    формування у студента-юриста професійних навичок;
–    формування у студентів активної суспільної позиції і правосвідомості.
     Метою концепції юридичної клініки «Ad honores» є створення умов для надання якісної безоплатної правової допомоги громадянам і впровадження в навчальний процес елементів практичної підготовки студентів у сфері юридичних послуг.
     З метою виконання зазначених завдань до роботи в юридичній клініці Рівненського інституту КУП НАН України залучено 50 студентів під керівництвом адвоката, кандидата юридичних наук  А.Г. Мартіросяна До участі у роботі клініки також залучені практикуючи адвокати, які викладають в інституті.
     Первинний прийом громадян в юридичній клініці здійснюється тричі на тиждень, в інші два робочі дні проводяться повторні зустрічі з суб’єктами права на безоплатну правову допомогу.
     З числа студентів відібрано студентського координатора юридичної клініки, який безпосередньо приймає клієнтів, здійснює інтерв’ювання, розпочинає формування досьє та передає його студенту-консультанту. При встановленні порядку роботи з клієнтом, слід звернути увагу на те, що в юридичній клініці під час роботи з клієнтом важливу роль відіграє координатор, який виконує функції адміністратора, контролює правильність заповнення документів, їх наявність на призначених зустрічах з клієнтом. Студенти–консультанти беруть конкретну справу після первинного прийому або чекають розподілення справ на загальних зборах. Один день на тиждень встановлено для проведення загальних зустрічей, на яких розподіляють справи, що надійшли до клініки, обговорюються проблеми, що виникли під час розгляду поточних справ. Кожний викладач-куратор має прийомні години для індивідуальної роботи зі студентами-консультантами.
     Всередньому за місяць до юридичної клініки звертається за правовою допомогою біля 15-20 громадян.  
     Рівненським інститутом КУП НАН України підписано договір про співпрацю з Рівненським обласним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, в якому визначено умови забезпечення практичної підготовки студентів. Поєднання первинної та вторинної правової допомоги розглядається в єдиній системі правозахисту.
Особливістю саме юридичної клініки «Ad honores» є активна робота над підвищенням рівня правової свідомості населення в контексті реалізації програми практичного «живого» права «Street Law». Програма «Street Law» – це клініка з відсутністю живого клієнта, себто така, що спрямована на навчання широких верств населення. Тобто «Street Law» є програмою правоосвітньої діяльності юридичних клінік. Ефективність цього напрямку правової роботи залежить від співпраці з органами державної влади та з навчальними закладами. Правоосвітня діяльність є невід’ємним атрибутом юридичної клініки і чи не найважливішим її завданням, оскільки юридична клініка виступає певним правовим посередником між правовою допомогою та обізнаністю і громадськістю.
     Інформація Сергія Володимировича Оверчука викликала значний інтерес, у зв’язку з чим  обласна МКМР з правової освіти населення рекомендувала:
Управлінню освіти та науки Рівненської обласної державної адміністрації:
– організувати у навчальних закладах проведення тематичних семінарів представників юридичних клінік з питань надання безоплатної правової допомоги.
– розповсюдити в навчальних закладах інформацію про систему надання безоплатної правової допомоги.
Головному управлінні юстиції у Рівненській області:
 – організовувати спільні з Вищими навчальними закладами (в яких функціонують юридичні клініки) науково-практичні заходи у форматі круглих столів, методичних семінарів з метою узагальнення досвіду надання первинної безоплатної правової допомоги;
– залучити студентів-консультантів юридичних клінік до проходження навчальної практики  в громадських приймальнях, які надають безоплатну правову допомогу.
Рівненському обласному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
– забезпечити проведення робочих зустрічей з метою налагодження подальшої співпраці, обміну інформацією, а також забезпечення належного дотримання прав громадян;
– продовжити співпрацю з юридичною клінікою Рівненського інституту Київського університету права НАН України  та забезпечити умови практичної підготовки студентів.
ВНЗ за напрямом підготовки «Правознавство»:
– забезпечити проведення низки науково-практичних конференцій, семінарів, «круглих столів» з питань забезпечення прав учасників кримінального процесу, для обговорення проблемних питань реалізації окремих норм та положень законодавства;
 – поглибити співпрацю та кооперацію юридичних клінік;
– організувати спільні заходи (круглі столи, семінари) з обміну досвідом надання безоплатної первинної правової допомоги;
– по можливості виділити пристосоване для роботи юридичних клінік приміщення та необхідну оргтехніку;
– створити в Рівненській області інформаційний простір, який би дозволив отримувати інформацію не тільки освітнього характеру, а й інформацію про організацію роботи юридичних клінік в навчальних закладах.
     На засіданні ради також було розглянуте питання, щодо особливостей надання безкоштовної юридичної допомоги в навчальній юридичній консультації Рівненського державного аграрного коледжу, яке розкрив завідувач юридичного відділення  РДАК Сергій Іванович Гулюк  .
     Голова управління юстиції у Рівненській області Степан Іванович Данилюк надав членам ради інформацію про реалізацію у 2013 році рекомендацій Рівненської обласної МКМР з правової освіти населення.

Оверчук Сергій Володимирович
к.ю.н., завідувач кафедри
загальнотеоретичних правових
дисциплін РІ КУП НАН України