Пам’ятки українського права – об’єкт дослідження наукового товариства студентів РІ КУП НАН України
28 листопада 2013 року відбулося чергове засідання наукового товариства кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін РІ КУП НАНУ. Основними об’єктами дослідження стали пам’ятки українського права.
Зокрема, Анастасія Козак та Аліна Семенюк, проаналізувавши норми «Руської правди», відмітили органічне поєднання державної законотворчості з нормами звичаєвого права, своєрідність досудових та судових слідчих дій, вплив давньоруського кодексу права на наступні як вітчизняні, так і зарубіжні кодифікації.
Не менш цікавими були доповіді Миколи Бурячинського, Тетяни Касянчук та Лілії Кондратовець, які підкреслили демократичну та соціальну спрямованість, реальне втілення принципу поділу влади у «Конституції Пилипа Орлика». Саме тому цей юридичний документ випередив свій час.
У виступах Миколи Бузи та Віти Бліщ на прикладі збірників «Права, за якими судиться малоросійський народ» 1743 р. та «Екстракт малоросійських прав» 1767 р. було проаналізовано особливості кодифікаційного процесу в Україні у ХVІІІ ст. Було відмічено, що в основі тогочасних кодифікацій лежали зміни в соціально-економічних і політичних відносинах та імперська політика російської самодержавної влади. Виступаючі підкреслили, що кодифікація українського права ХVІІІ ст. свідчить про те, що українське право та українська наукова-юридична техніка того часу були набагато краще розвинені порівняно з російським правом і російською юридичною технікою.
Керівниками наукового товариства студентів Маркевич М.І. та Грицюк А.Р. в процесі обговорення доповідей було підкреслено генезу правових ідей та основних правових інститутів, високу правову культуру українського народу і такий же рівень правової свідомості українців у різні періоди політичної історії України.
Завідувач кафедри к.ю.н. Оверчук С.В., який був присутній на засіданні, висловив сподівання, що робота в науковому товаристві стане дієвим стимулом для творчого пошуку та самореалізації студентів, одним із способів апробації їх наукових досліджень.