Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Проблеми захисту у кримінальному процесі обговорили в Рівненському інституті КУП НАН України

3 Грудня, 2013

     18 листопада 2013 року в Рівненському інституті КУП НАН України відбулося щорічне засідання круглого столу стосовно проблем судового права на тему: «Захист у кримінальному процесі: проблеми теорії та практики». Співорганізаторами наукового заходу стали Рівненська обласна організація Асоціації українських правників та кафедра загальнотеоретичних правових дисциплін Рівненського інституту КУП НАН України.
     Перший рік дії нового Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» поставив перед науковцями та практикуючим юристами чимало проблемних питань, які потребують негайного вирішення. Предмет обговорення визначений організаторами заходу в межах проблематики реалізації положень інституту захисту у кримінальному процесі України.
    Доповіді учасників круглого столу були присвячені актуальним питанням правового статусу адвоката за новим законодавством, а також процесуальним механізмам забезпечення ефективного захисту на різних стадіях кримінального процесу. Присутні юристи погодились з позицією керівництва НАНУ, що новий КПК України визнав, що захисником може бути тільки адвокат, дані про якого внесені до Єдиного реєстру адвокатів України. Тим самим була припинена дискусія, що триває 12 років, про допуск до захисту в кримінальному провадженні інших фахівців у галузі права. Так, це монополія адвокатури на захист, монополія незалежних захисників, закріплена новим КПК, яка підвищує якість захисту.
    Гарячу дискусію викликала проблема підтвердження повноважень захисника. Присутні поділилися сумнівами щодо обов’язку адвокатів надавати витяг з Єдиного реєстру адвокатів України, що передбачено ст.45 КПК, адже ст.50 КПК визначено чіткий перелік документів на підтвердження повноважень захисника. І зобов’язання надавати який-небудь витяг вона не містить.
    Учасники заходу також відзначили, що одним з позитивних моментів нового КПК України є введення посади слідчого судді. Застосування цього нового процесуального інституту значно розширило можливості сторони захисту та надало можливість дисциплінувати представників сторони обвинувачення.
    Чимало уваги присутніми на круглому столі було приділено застосуванню в процесі захисту адвокатських запитів. Серед важливих складових реформи було відзначено те, що статтею 223-1 КпАП  України передбачено стягнення штрафу за порушення права адвоката на запит.

    У своїх виступах науковці та адвокати також зупинилися на проблемних питаннях судової експертизи, як засобу забезпечення змагальності сторін у кримінальному провадженні. Також було піднято проблему проведення повторної судової експертизи у кримінальному процесі.
    Присутні адвокати у своїх доповідях висвітлили окремі актуальні питання участі захисника у судовому процесі, зокрема, щодо можливості проведення перехресного допиту під час судового розслідування.
    У процесі обговорення учасники круглого столу дійшли спільної думки про необхідність вдосконалення нового Кримінального процесуального кодексу України та визначення єдиних позицій щодо статусу захисника адвокатською спільнотою.

Оверчук Сергій Володимирович
к.ю.н., завідувач кафедри загальнотеоретичних правових дисциплін РІ КУП НАН України