Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

У контексті святкування Дня української писемності та мови у РІ КУП НАНУ відбулася мовознавча година «Мова – душа народу»

24 Лютого, 2015

     Її провела провідний бібліотекар читальної зали Рівненської обласної бібліотеки для юнацтва Ганна Василівна Копинчів, яка підкреслила, що святкування Дня української писемності та мови  було започатковано Указом президента України № 1241/97 від 6 листопада 1997-го. За православним календарем у цей день  вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця — послідовника Кирила і Мефодія. Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Існують версії, що раніше на території України застосовували кілька видів писемності, деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця. Генеалогічно українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї. Про це свідчать і архаїзми, і деякі фонетичні та морфологічні ознаки, які зберегла наша мова протягом століть. Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу, визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника тощо. Щодо початку писемності в українських землях тривають наукові дискусії. Археологічні знахідки засвідчують наявність писемних знаків на глиняному посуді, пряслицях, зброї тощо, ще за трипільської доби. У 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статусу державної. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: в Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українською мовою розмовляють майже 45 мільйонів людей і вона належить до найпоширеніших мов світу.


     Під час свята  звучали пристрасні поезії, музичні твори, студентам було запропоновано перегляд фрагментів фільму про Нестора Літописця.
     Захід був ініційований працівниками бібліотеки РІ КУП НАНУ О.П. Сіончук та Л.І. Данилюк і проведений спільно із кафедрою гуманітарних дисциплін. Звертаючись до студентів, Л.І Данилюк закликала бути уважними до рідного слова, адже знання мови є запорукою  професійного успіху.
     Прикметно, що співпраця із провідними бібліотеками Рівного, яку активно підтримує ректор Ю.Л. Бошицький, у РІ КУП НАНУ стала традиційною