Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

У РІ КУП НАН України обговорили актуальні питання розвитку правових систем України та Республіки Польща у контексті євроінтеграції.

17 Квітня, 2013

   У рамках програми міжнародної співпраці Київського університету права Національної академії наук України з вищими навчальними закладами країн Східної Європи, під патронатом ректора, професора, заслуженого юриста України Ю. Л. Бошицького 13 квітня 2013 р. у інституті відбувся «круглий стіл» за темою: «Правові системи України та Польщі: євроінтеграційний контекст».

   Тематика заходу була обрана не випадково. Республіка Польща, окрім того, що є сусідом та важливим економічним партнером нашої держави, як член Європейського Союзу з 2004 р., цілеспрямовано адаптувала своє законодавство до його основних стандартів. З метою поділитися досвідом цієї роботи у різних галузях польського права, до Рівного завітала делегація докторантів факультету права та управління Католицького університету імені Яна Павла II (м. Люблін) у складі М. Мосьціцького, Ґ. Цвікли, Л. Чеботара, Е. Чепчинської та О. Шунь. До слова, цей потужний вищий навчальний заклад східного регіону Польщі є партнером Київського університету права НАН України.
   У роботі «круглого столу» взяли участь представники Рівненського інституту: к.ю.н., доцент, адвокат А. Г. Мартіросян, к.ю.н., доцент Т. В. Корнєва, к.ю.н., доцент, адвокат О. В. Зражевський та студенти. Організатором заходу виступив викладач Київського університету права НАН України С. С. Савич.
Учасники мали можливість виступити з доповідями у відповідності до наступних тематичних напрямків роботи:

  • адміністративне, податкове та екологічне право на тлі євроінтеграції;
  • актуальні питання гармонізації приватного права;
  • право інтелекутальної власності на сучасному естапі: виклики та перспективи;
  • кримінальне право та кримінальний процес.

   Магістр права, докторант Католицького університету Е. Чепчинська озвучила доповідь на цікаву та актуальну для нашої держави тему кримінальної відповідальності за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння та під впливом одурманюючих речовин. Виявилось, що у наших країнах існують значні розбіжності як стосовно визначення поняття «транспортний засіб», так і виду юридичної відповідальності за вказане діяння. Особливо зацікавив українських учасників той факт, що у Республіці Польща транспортним засобом визнається навіть інвалідний візок.
   Виступ магістра, докторанта М. Мосціцького стосувався порівняльно-правової тематики. Доповідач розповів про відмінності у регулюванні реєстрації та захисту права на найменування юридичної особи у Польщі та Україні. Він не залишив поза увагою і питання реєстрації юридичних осіб в обох країнах загалом. Іноземні учасники змушені були погодитися, що наявність в Україні єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що ведеться в адміністративному, а не судовому, як у Польщі, порядку, є зручнішим та ефективнішим і сусідам варто було б перейняти цей позитивний досвід.
   Не менш цікавою була доповідь Ґ. Цвікли про механізм збалансування прав міноритарних акціонерів та діяльності акціонерного товариства за законодавством Польщі у контексті вимог ЄС та Л. Чеботара, який розповів про особливості гармонізації законодавства Польщі про протидію тероризму з нормами актів права ЄС.
   З боку українських учасників з доповіддю на тему удосконалення митного співробітництва між Україною та ЄС виступила к.ю.н., доцент Т. В.Корнєва. Доповідач торкнулася аналізу новацій у цій сфері, зокрема створення єдиного Міністерства доходів і зборів України, зупинившись на позитивах та негативах, що їх може принести це нововведення. У доповіді також наголошувалося на важливості підписання Україною та ЄС Угоди про асоціацію та можливостях, які вона відкриває для розвитку нашого суспільства.
   Про новели прийнятого Кримінального процесуального кодексу України у частині заходів забезпечення кримінального провадження розповів к.ю.н., доцент, адвокат А. Г. Мартіросян. Особливу увагу було приділено умовам та підставам обрання цих заходів, зміні підходів стосовно тримання під вартою та ін.

   На завершення від імені ректора Київського університету права НАН України, професора, заслуженого юриста України Ю. Л. Бошицького, членам польської делегації було вручено сертифікати про участь у цьому науковому заході.
   Закордонні гості та викладачі Рівненського інституту висловили сподівання, що подібна співпраця науковців сусідніх країн буде продовжуватися, оскільки виступи учасників продемонстрували необхідність обміну досвідом у сфері розбудови національних правових систем обох держав.