У РІ КУП НАНУ відбувся круглий стіл на тему «Фонові явища злочинності та шляхи їх подолання»
Відповідно до плану роботи кафедри спеціальних юридичних дисциплін та РІ КУП НАН України і з нагоди проведення щорічної Всесвітньої акції «16 днів проти насильства».
Захід розпочався з доповідей працівників Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС.
Виступ завідувача сектору дактилоскопічних досліджень відділу криміналістичних видів досліджень Рівненського НДЕКЦ МВС Юзик В.П. був присвячений темі «Дактилоскопічний облік». Доповідачка окреслила завдання дактилоскопічного обліку та охарактеризувала роботу з дактилокартами і слідотекою. Вікторія Павлівна вказала на чільне місце та роль дактилоскопічного обліку при встановленні не лиш осіб, які залишили сліди пальців рук на місці вчинення злочину, чи невпізнаних трупів на місці вчинення вбивств, але і трупів осіб без постійного місця проживання. Бродяжництво як соціальне явище є фоновим явищем і сприятливими умовами для вчинення злочинів проти осіб, які опинилися «на вулиці». Байдужість суспільства, його зневажливе ставлення до безхатьків сприяє тому, що вбивства та тілесні ушкодження, нанесені цим особам, є непоодинокими злочинами.
Головний судовий експерт сектору дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів відділу дослідження матеріалів, речовин і виробів Рівненського НДЕКЦ МВС Ляшецький І.А. у доповіді на тему «Дослідження наркотичних засобів в Рівненському НДЕКЦ МВС» звернув увагу присутніх на зміну структури матеріалів досліджень: наркотичні речовини синтетичного походження стрімко витісняють речовини природного походження. У зв’язку з цим постала необхідність зміни обладнання та методик досліджень. Ігор Антонович наголосив на перевагах сучасного обладнання установи, яке дозволяє мінімізувати втручання людини у проведення досліджень, що виключає «людський фактор» і полегшує роботу експертів.
До дискусії щодо проблеми наркоманії як негативного соціального явища, що сприяє зростанню злочинності, приєдналися студентки РІ КУП НАН України В. Шмавгонець та А. Оленіч.
Подібним до наркоманії за причинами виникнення і способами запобігання є пияцтво. Перебування у стані сп’яніння внаслідок вживання алкоголю (як і наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин) належить до обставин, що обтяжують покарання, передбачене за вчинення злочину особою, що перебувала у такому стані. Проблемі даного фонового явища злочинності були присвячені виступи А. Демчук, К. Сидорчук та В. Сиротинської.
Причини зростання проституції, її класифікацію, дискусійність легалізації, способи протидії та профілактики даного фонового явища вчинення злочинів проти особи, що надає зазначені послуги, та злочинів, у яких зазначені «працівники» є співучасниками крадіжок, розбоїв, грабежів, – висвітлили у своїх виступах Б. Вижовець, О. Камінська, Т. Сенчук, А. Грипіч, Т. Мельник.
Предметом виступів М. Головко та Н. Малишевського постала проблема безробіття (під кутом дослідження виникнення та класифікації, запобігання і мінімізації його рівня) як фонового явища злочинності, індикатора реального стану у сфері соціального захисту, захисту сім’ї і дитинства.
Окрема дискусія була присвячена проблемі домашнього насильства. Причини, які сприяють його виникненню, види домашнього насильства та заходи, які необхідно вживати на різних рівнях профілактики даного фонового явища, окреслили в власних виступах А. Сімонян, Д. Сидорова, М. Чопюк та І. Матвійчук.
Захід завершився підведенням підсумків, висновками щодо значного рівня латентності злочинів, які вчиняються під впливом негативних соціальних явищ, що стали предметом дискусій на даному науковому заході.
Круглий стіл проведено за сприяння завідувача кафедрою спеціальних юридичних дисциплін к.і.н., доцента Якимчук О.О. в дистанційному режимі з метою дотримання карантинних обмежень.
Адміністрація Рівненського інституту Київського університету права НАН України вдячна працівникам Рівненського НДЕКЦ МВС та студентам за активну участь у роботі круглого столу.