У Рівненському інституті КУП НАНУ відбулася ХІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми правотворення в сучасній Україні»

25 Квітня, 2024

Вона зібрала авторитетних фахівців різних галузей права, юристів-практиків, аспірантів та здобувачів закладів  вищої освіти Рівного та області. Ця конференція, що ось уже більше десяти років поспіль проводиться кафедрою спеціальних юридичних дисциплін РІ КУП НАНУ, стала знаковою  не тільки тому, що відобразила складні трансформації суспільно-політичного життя та демократичні зміни в Україні. Науковий форум  сучасної юридичної еліти ствердив думку про те, що навіть у кризовому стані воєнних випробувань правотворчість залишається одним із найважливіших напрямів діяльності держави та формою її регулятивної активності.

Модератором заходу виступив директор РІ КУП НАНУ Іван Вєтров, який  підкреслив актуальність цього заходу, адже конференція дала можливість обговорення актуальних проблем правотворення та правозастосування, довкола яких точиться чимало дискусій у сучасному науковому полі. Іван Вєтров передав вітання учасникам наукової зустрічі від ректора КУП НАНУ, заслуженого юриста України Юрія Бошицького; голови Рівненської обласної ради Андрія Карауша; голови Рівненського апеляційного суду, кандидата юридичних наук Олега Полюховича; кандидата юридичних наук, голови Рівненського міського суду Петра Денисюка, які висловили побажання  спільними зусиллями  юридичної та наукової  спільноти  реалізувати потужний потенціал сучасного правового знання, щоб знайти адекватну відповідь на виклики сьогодення.

З вітальним словом виступили: доктор філософії в галузі права, директор Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру-керівник Експертної служби МВС України, заслужений юрист України  Сергій Кримчук; кандидат юридичних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту права НУВГП Валерій Цимбалюк; начальник відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області Олександр Власиневич; начальник професійної підготовки Територіального управління Служби у Рівненській області майор Сергій Крижановський.

На пленарне засідання були винесені доповіді тих, чий науковий доробок позначений гостротою проблемного поля та відкритістю до діалогу. Особливий резонанс викликали виступи доктора історичних наук, професора, завідувача відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Віктора Брехуненка; («Уявлення верхівки ранньомодерної Московії про український простір, як антитеза російським «історичним аргументам» у новітній інформаційній війні»); кандидата юридичних наук, професора Володимира Жернакова; («Принципи і процедури у праві: сутність і проблеми взаємодії»); заслуженого юриста України, професора кафедри кримінального права та процесу Державного податкового університету Олександра Колба («Про деякі детермінанти, які знижують рівень військової безпеки в Україні в умовах воєнного стану»);  доктора філософських наук, професора кафедри правових природоохоронних дисциплін Навчально-наукового інституту права Національного університету водного господарства та природокористування Андрія Матвійчука («Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян»; доктора юридичних наук, професора кафедри поліклінічної терапії, сімейної, військової медицини та фармакології, клінічної фармакології Державного закладу «Луганський державний медичний університет» Юрія Козара («Захист прав військовослужбовців під час реабілітаційних заходів у воєнний та післявоєнний періоди»); докторки наук державного управління, доцентки, в.о. завідувачки кафедр менеджменту та публічного врядування Національного університету водного господарства та природокористування Лесі Тихончук («Міжнародне співробітництво органів місцевого самоврядування. Євроінтеграційні новели»); доктора юридичних наук, професора кафедри конституційного, адміністративного та міжнародного права Волинського національного університету імені Лесі Українки Володимира Кравчука («Інноваційний навчальний план підготовки фахівців за спеціальністю 081 «Право»: сучасні виклики та перспективи»);  доцента кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Київського університету права НАН України, кандидата юридичних наук, доцента Івана Ващинця («Субʼєктивні права на вільне використання творів у контексті прав людини»); регіональної  координаторки Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Оксани Сальчук («Діджитал-проєкти у сфері юстиції: організаційно-правові засади»).

Після пленарного засідання роботу конференції було продовжено у секціях, де йшлося про перспективи подальшого розвитку сучасної правової науки, використання наукових підходів у правотворчості та правозастосуванні, аналіз юридичної доктрини розвитку законодавства і правової практики, а також здійснювався обмін науковими ідеями щодо гарантування принципу верховенства права в умовах сучасних світових викликів, відбувалася презентація новаторських ідей.

Жвавою та практико орієнтованою була дискусія на секційних засіданнях, під час яких також репрезентувати свої наукові роботи студенти Рівненського інституту Київського університету права НАНУ та інших закладів освіти Рівненщини.

Підбиваючи підсумки конференції, директор РІ КУП НАНУ підкреслив, що система освіти в сучасній Україні має стати засобом, потенціалом і ресурсом розвитку, становлення інформаційної та правової держави.

Усім учасникам конференції «Актуальні проблеми правотворення в сучасній Україні» було вручено сертифікати.