Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

Відбулася зустріч студентів РІ КУП НАНУ з ліквідатором аварії на ЧАЕС Г.К. Ковальчуком

26 Квітня, 2016

     У пам’яті тих, хто жив  в зоні ЧАЕС,  а також всіх тих, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії, у душі залишився глибокий слід, а на обличчях – смуток на все життя.
     Про причини аварії, шляхи їх усунення, психологічний стан місцевого населення, працівників станції та ліквідаторів – все це дізнавалися студенти Рівненського інституту  КУП НАН України від учасника подій 30 – літньої давнини доцента кафедри загальнотеоретичних дисциплін Георгія Купріяновича Ковальчука, якому довелось працювати в зоні відчуження дозиметристом.
     Розповідаючи про трагедію, Г.К. Ковальчук наголосив на величезній витримці та відданості ліквідаторів, на їх тяжкій праці, розповів про санітарно-побутові умови, в яких доводилось перебувати. В район горя вдень і вночі прибували робітники, інженери, вчені, спеціалісти різних галузей народного господарства, співробітники органів внутрішніх справ, державної безпеки, прокуратури, військові. В  таких, надекстремальних умовах вступали в боротьбу з атомною трагедією десятки і сотні тисяч людей, «робочий день» яких за правилами не міг тривати більше хвилини, але більшість з них, ризикуючи своїм життям, перебуваючи в епіцентрі катастрофи, не залишили робочі місця та робили все, що було в їх силах, щоб врятувати атомну станцію від ще більш небезпечних руйнувань.

     Ряд учасників ліквідації наслідків аварії одержали надто велику дозу опромінення, не сумісну з життям. Людський організм не був спроможний витримати такого потужного радіаційного удару, який він прийняв на себе в перші хвилини і години боротьби.
     За словами Г.К.Ковальчука, безперечно, ці події наклали глибокий відбиток не лише на здоров’я, але й на свідомість ліквідаторів: життя почали ділити на дві частини – до і після аварії.  Кидаючи людей в атомне пекло, тодішня влада обіцяла усілякі привілеї та пільги, їм говорили, що після закінчення ліквідаційних робіт чорнобильцям воздасться сповна за все. Так і було спочатку: безкоштовні санаторії для всіх членів сімей, безкоштовний проїзд, зменшений вік виходу на пенсію і таке інше, але пільги з кожним роком зменшуються, а здоров’я навпаки – погіршується.
     Разом з доповідачем студенти дискутували щодо дій уряду по забезпеченню гідного життя ліквідаторів, шукали шляхи вирішення проблем, пов’язаних з цим. Загалом, зустріч пройшла у формі постійного діалогу, що черговий раз підкреслює зацікавленість та небайдужість студентів до наболілих питань новітньої історії.

Зав. бібліотекою РІ КУП НАНУ
 О.П. Сіончук