Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА ГРАФІКИ НІЛА ХАСЕВИЧА

25 Листопада, 2022

    23 листопада 2022 року у Рівненському інституті Київського університету права НАН України відкрилася виставка графіки Ніла Хасевича «(Не)паперовий солдат», присвячена 117-й річниці від дня його народження, організована спільно з Рівненським обласним краєзнавчим музеєм та  Рівненським обласним об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

 __00.jpg

Відкрив виставку Юрій Бошицький, ректор Київського університету права НАН України, який наголосив на важливості життєвого й творчого шляху Ніла Хасевича, його власного героїчного прикладу у формуванні студентської молоді. «Наш заклад, закриваючи одну виставку, відкриває наступну, адже це входить в нашу концепцію освітньої і загальнокультурної діяльності», – акцентував увагу присутніх ректор університету.   Він висловив щиру вдячність Йозефу Затьку, директору Східноєвропейського агентства розвитку, президенту Європейського інституту безперервної освіти зі Словаччини, який, перебуваючи з метою підписання угоди про співпрацю з Київським університетом права, також завітав на виставку.

__01-min.jpg

__02-min.jpg

 __03_min.jpg

    Організаторів виставки привітав Петро Коржевський, директор департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації та висловив сподівання подальшого поширення вивчення творчості Ніла Хасевича – унікального українського художника, графіка, активного громадського і політичного діяча, члена ОУН, у закладах освіти області.
    У виставці взяли участь Ігор Марчук, завідуючий відділом історії відділ історії Рівненського обласного краєзнавчого музею; Любов Крайлюк, кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва РДГУ. Дослідники відзначили професіоналізм і плідність творчості Ніла Хасевича, що не має аналогів у підпільній боротьбі інших народів часів Другої світової та після неї;  різносторонність митця, який досліджував українське мистецтво, писав про українських графіків. «Ми відкриваємо виставку в інституті права, – сказав Ігор Марчук, – тому слід зауважити, що Ніл Хасевич теж був причетний до юриспруденції, бо в 1942 році працював у містечку Деражне на посаді мирового судді і шукав по своїх друзях відповідних підручників з юриспруденції».
    Іван Вєтров, директор Рівненського інституту КУП НАН України, голова обласного товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, у своєму виступі сказав: «Зважаючи на тривалу тривогу, ми не мали можливості затримувати студентів, а отже про виставку, життєвий і творчий шлях борця за незалежність України, митця Ніла Хасевича для них будуть проведені онлайн-презентації; інші ж зможуть відвідати виставку, яка  експонуватиметься упродовж місяця, в будь-який час. Представники груп отримали для ознайомлення Збірки дереворитів митця, видані просвітянським товариством. Цитата Ніла Хасевича «Я не можу битися зброєю, але б’юся різцем і долотом…» дає нам повне право провести паралель із сучасною молоддю, яка героїчно боронить рідну землю від лютого ворога, інша частина веде свій навчальний, волонтерський і культурницький фронт».
     На відкритті також були присутні викладачі та працівники Рівненського інституту КУП, проректор з виховної роботи МЕГУ ім. Степана Дем’янчука Наталія Терновик, директор Рівненської універсальної наукової обласної бібліотеки Валентина Ярощук, просвітяни, правники, представники інших громадських організацій.
Патріотичними козацькими та упівськими піснями у виконанні члена Національної спілки кобзарів України Назара Волощука завершилося відкриття виставки.