1. Реєстрація в електронному кабінеті
З 1 липня до 30 листопада працюватимуть особисті електронні кабінети для вступу до закладів вищої освіти (ЗВО) України.
Адреса сайту: https://vstup.edbo.gov.ua
Електронний кабінет буде головним інструментом для абітурієнтів упродовж вступної кампанії 2024 року. Заклади вищої освіти мають створити спеціальні консультативні центри при приймальних комісіях, де допомагатимуть вступникам реєструвати кабінети та подавати заявки на вступ.
Важливо! Під час реєстрації кабінету вступникам, які не мають сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) чи національного мультипредметного тесту (НМТ) потрібно буде вказати тип та номер (серію та номер) документа, що посвідчує особу, або реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).
Загалом вступники мають зазначити таку інформацію:
2. Обрати заклади та подати заявки
В електронному кабінеті можна одночасно подати до 20 заяв до вишів. З них не більше п’яти заяв – на бюджет.
Тим, хто буде вступати з тимчасово окупованих територій та не має українських освітніх документів про закінчення школи, потрібно вступати тільки через освітні центри «Крим-Україна» або «Донбас-Україна», які створюють при закладах вищої освіти. Тож спершу потрібно вибрати один заклад та звернутися до приймальної комісії.
Для вступників з окупованих територій працюють 165 освітніх центрів.
Можна подати документи дистанційно, або приїхати особисто, якщо сприяє безпекова ситуація.
Перелік документів для вступу за спрощеною процедурою:
Також необхідно скласти три іспити: з української мови, математики та історії України.
3. Підтвердити пільги
У 2023 році зберегли всі пільги минулих років. Зокрема вступники з тимчасово окупованих територій (ТОТ) отримують їх за так званою «Квотою-2». 10 % від усіх бюджетних місць у закладах вищої освіти (ЗВО) мають виділяти саме для цієї пільгової категорії.
Щоби підтвердити квоту, потрібно надати довідку внутрішньо переміщеної особи від 1 січня 2024 року. Якщо її можна оновити, то зробіть це. Підходять витяги довідки з «Дії», ЦНАПу, Міграційної служби.
4.Скласти іспити
Для вступу до ЗВО за спрощеною процедурою потрібно здати в школі на підконтрольній Україні території три іспити: з української мови, математики та історії України. Минулого року такі іспити приймали онлайн у zoom, якщо абітурієнт перебував на окупованій території та не міг виїхати.
Абітурієнти мають одразу визначити, куди саме вступають та на яку спеціальність, бо освітні декларації підтягуються до конкретного закладу. Освітні декларації — документ, який потрібно заповнити у ЗВО за відсутності атестата про загальну середню освіту українського зразка.
Якщо вступник має українські документи про закінчення школи (наприклад, навчався дистанційно), то йому потрібно скласти національний мультипредметний тест (НМТ). Його ввели на час воєнного стану замість зовнішнього незалежного тестування (ЗНО).
НМТ складається з трьох обов’язкових іспитів (української мови, математики та історії України) та ще одного предмета на вибір. Скласти іспити можна в партнерських освітніх закладах у 28 країнах.
Якщо абітурієнт не реєструвався на НМТ, то потрібно буде складати ті самі іспити в університеті.
Порада: в університетах вступникам із ТОТ можуть надавати гуртожитки. Але таку можливість варто уточнювати в приймальній комісії.
Телефони для довідок:
«Гаряча лінія» Міністерства освіти й науки України:
1545 — Урядова гаряча лінія
1548 — цілодобова гаряча лінія Мінреінтеграції з кризових питань
Також для юридичних консультацій можна звертатись на «гарячу лінію» КримSOS за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +380952775355 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. Спеціалісти приймають дзвінки із 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю, у вихідні дні за вказаними номерами можна надіслати повідомлення в месенджерах.