Національна академія наук України Рівненський Інститут КУП

«Я ХОЧУ СОБОЮ ВОЗВЕЛИЧИТИ УКРАЇНСЬКЕ…». ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО: ПОВЕРНЕННЯ В УКРАЇНУ

17 Червня, 2023

16 червня 2023 року у Рівненському інституті Київського університету права НАН України відбулася презентація книги «Я хочу собою возвеличити українське…». Володимир Винниченко: повернення в Україну» Миколи Жулинського – відомого літературознавця і політика, академіка НАН України, доктора філологічних наук, директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.  

100.jpg

 
 
 
99.jpg

 
 
 
 97.jpg

Організатори зустрічі: Рівненський інститут Київського університету права НАН України та Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Директор інституту та голова товариства Іван Вєтров представив поважного гостя, охарактеризувавши тривалу співпрацю, безпосередню участь багатьох спільних просвітянських проєктах та книговиданні спільно з рівненськими письменниками. Передав вітальні слова від ректора Київського університету права НАН України професора Юрія Бошицького. 

 98.jpg
 92.jpg
 93.jpg

Далі автор Микола Жулинський презентував свою монографію. У книжці представлено матеріали з американського архіву УВАН, які автор опрацював У 1980-х рр. Ідеться про висвітлення світоглядної позиції Володимира Винниченка, його філософських інтенцій, які зафіксовано в листах та інших документах У 1980-х рр. М.Жулинський мав можливість працювати в архівах В. Винниченка у фондах УБАН. Монографія має інноваційне значення з огляду на те, що вперше українському читачеві запропоновано реконструкцію життєвого й творчого шляху знаного українського письменника на основі вивчення листування, коментарів, приватних архівних матеріалів. У книжці розглядається концепт любові у творчості В. Винниченка, філософія моменту, сприйняття соціалізму, інші філософські концепти, які мали важливе значення у філософсько-естетичній концепції В. Винниченка. Проаналізовано ілюстративний матеріал, який візуалізує малярську спадщину письменника (м. Мужен, Франція). Представлено історико-літературне осмислення праць, які досі не були об’єктом філологічного вивчення і вперше потраплять до читачів. Подано спробу проаналізувати мистецько-філософські настанови В. Винниченка в контексті теорії інтермедіальності. Осмислено внесок В. Винниченка в історію української державності та проаналізовано його епістолярій, що стосується діяльності за часів УНР.  

91.jpg

 94.jpg
 96.jpg

На зустріч з Миколою Жулинським, окрім викладачів та студентів Рівненського інституту КУП НАНУ, прийшли просвітяни, науковці, освітяни закладів освіти міста, краєзнавці, бібліотекарі, письменники, працівники культури інші, які гучними оплесками вітали відомого земляка.
Зокрема для юристів було цікаво почути думку, оцінку сучасного політика, державотворця, автора багатьох законопроєктів та концепцій про політиків-урядовців часу УНР, Володимира Винниченка.
Жвавої дискусії при обговоренні книги набрала тема сучасної російсько-української війни, осмислення її через призму сторічного порівняння; аналізу історичних причинно-наслідкових зв’язків; ролі керівників урядів УНР та теперішньої України; усвідомлення країнами Заходу та Америки усієї складності ситуації світової небезпеки.   

95.jpg

Учасники зустрічі спільно із народним кобзарем Назарієм Волощуком заспівали «Ой у лузі червона калина» та «За Україну».

На завершення Микола Жулинський подарував, разом із книгою про Винниченка, кілька своїх видань для бібліотеки інституту. У свою чергу Іван Вєтров подарував гостю унікальне видання Олександр Харвата та Галини Вокальчук «У фокусі – орбіта «2616 Lesya. Фотомандрівка від Звягеля до Сурамі», приурочене 150-річчю Лесі Українки. Свої авторські видання подарували Миколі Григоровичу Олександр Харват та Зоя Дідич.

P.S. Книга видана за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики та Українського інституту книги, видавець – ФОП Мазур А. В., але досить малим тиражем, всього 100 примірників. Директори інституту Іван Вєтров та обласної бібліотеки Валентина Ярощук пообіцяли разом з автором Миколою Жулинським віднайти можливість цифрової копії для широкого загалу читачів.